News

Brazylia robi krok w kierunku legalizacji upraw konopi

Konopie siewne

Projekt ustawy legalizujący uprawy marihuany medycznej i konopi włóknistych w Brazylii przeszedł pomyślnie przez głosowanie w niższej izbie parlamentu. O dalszym przejściu projektu do wyższej izby zadecydował jeden głos.

We wtorek, 8 czerwca, Komisja Specjalna brazylijskiej Izby Deputowanych zatwierdziła projekt ustawy zezwalającej na uprawę konopi indyjskich do celów medycznych, weterynaryjnych, naukowych i przemysłowych.

Początkowo głosy deputowanych rozkładały się po równo: 17 polityków było za liberalizacją, 17 było przeciw, jednak głos parlamentarzysty Luciano Ducciego sprawił, że ustawa przetrwała i trafi do wyższej izby.

Kolejne głosowanie, które odbędzie, już w wyższej izbie zadecyduje czy ustawa wejdzie w życie, czy zostanie odrzucona.

Propozycja nowego prawa zezwoliłaby na uprawę marihuany medycznej, konopi włóknistych, a także marihuany do celów weterynaryjnych i naukowych w Brazylii.

W obecnym brzmieniu, projekt zakłada szereg ograniczeń, które zezwalają na uprawę konopi jedynie firmom, stowarzyszeniom pacjentów i organizacjom pozarządowym, po uprzednim uzyskaniu licencji. Indywidualna uprawa według proponowanego projektu, wciąż pozostałaby nielegalna.

Mimo zawartych w projekcie ograniczeń, przeciwnikami nowego prawa, wciąż pozostają brazylijscy rządzący z konserwatywnym prezydentem Jairem Bosonaro na czele, który nie chce żądnych zmian w kwestii upraw konopi.

Z tego też powodu szansę na ostateczne wejście w życie nowego prawa w obrębie konopi w Brazylii wydają się bardzo małe, w szczególności, że w wyższej izbie parlamentu stronnictwo prezydenta Bosonaro dysponuje większością głosów.

Źródło: thefreshtoast.com

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły