News

Hawaje na drodze do legalizacji marihuany rekreacyjnej

Hawajska plaża

Ustawodawcy Hawajów ogłosili początek prac nad ustawą legalizującą marihuanę rekreacyjną. Projekt powstaje pod okiem Demokratów.

Członkowie Marijuana Policy Project (MPP) poinformowali na konferencji prasowej, że trwają pracę nad projektem, skupionym wokół sytuacji marihuany rekreacyjnej na Hawajach. Głównym autorem ustawy jest reprezentantka wysp, Jeanné Kapela wywodząca się z demokratycznego ugrupowania.

Zwolennicy zmiany prawa konopnego przekonywali na konferencji prasowej, że skuteczna legalizacja konopi jest szansą na powstrzymanie niezmiernych szkód, jakie wyrządza obecne prawodastwo.

Legalizacja marihuany jest szansą na powstrzymanie krzywdy naszych mieszkańców i marnowania ograniczonych zasobów bezpieczeństwa publicznego – stwierdził DeVaughn Ward, Radca Prawny MPP

Inicjatorka ustawy, Jeanné Kapela w swoim przemówieniu odniosła się do grudniowego raportu opublikowanego przez grupę zadaniową ds. konopi w Departamencie Zdrowia Hawajów. Według prac tej grupy ustawodawcy powinni, jak najszybciej przeanalizować dotychczasową politykę ws. konopi indyjskich.

Postępując zgodnie z zaleceniami grupy zadaniowej ds. polityki dotyczącej konopi indyjskich, mamy teraz plan działania mający na celu zalegalizowanie rekreacyjnej marihuany na naszych wyspach – ogłosiła Jeanné Kapela

Kapela nie zdradziła, kiedy dokładnie zostanie przedstawiony projekt ustawy legalizacyjnej, jednakże podkreśliła jego kilka kluczowych punktów. Jednym z priorytetów ma być oczyszczenie rejestrów karnych dla osób, które posiadały wyrok za posiadanie niewielkich ilości marihuany.

Warto wspomnieć, że inicjatywa Jeanné Kapela nie jest pierwszą propozycją zmiany prawa dotyczącą legalnych konopi. W marcu 2021 r. Senat Hawajów zatwierdził dwa takie projekty ustaw, które ostatecznie jednak nie zostały przyjęte.

Tym razem, szansę na legalizację konopi indyjskich na wyspach wydają się nieco większe, szczególnie że nowowybrany gubernator Hawajów, Josh Green zapowiedział w listopadzie 2022 r., że podpisze ustawę legalizującą marihuanę dla dorosłych, jeżeli taka powstanie.

Przypomnijmy, że marihuana na Hawajach ma status substancji zdekryminalizowanej, co oznacza, że osoby dorosłe posiadające do 3 gramów marihuany, zamiast pójść do więzienia, muszą zapłacić mandat w wysokości maksymalnie 130 dolarów.

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły