News

Palenie marihuany w młodości a prowadzenie pojazdów [badania]

prowadzenie samochodu

Zgodnie z najnowszymi badaniami opublikowanymi w czasopiśmie Drug and Alcohol Dependence, długotrwałe i intensywne stosowanie konopi indyjskich w młodych latach może negatywnie wpłynąć na umiejętność jazdy samochodem w przyszłości.

Naukowcy z programu MIND (Marijuana Investigations for Neuroscientific Discovery), którzy badają wpływ marihuany na funkcje poznawcze, twierdzą na podstawie wyników badań, że łamanie przepisów drogowych, nadmierna prędkość czy udział w wypadkach drogowych może wynikać z faktu częstego używania konopi indyjskich w młodości przez kierowców.

Idąc tym tropem, postanowiono zbadać dorosłe osoby, które sięgały po marihuanę przed 16 rokiem życia i które w owym czasie intensywnie ją paliły.

Intensywne używanie marihuany zostało zdefiniowane jako codzienne lub prawie codzienne jej stosowanie, co najmniej cztery lub pięć razy w tygodniu – wyjaśnia dr. Staci Gruber, dyrektor programu Marijuana Investigations for Neuroscientific Discovery (MIND) w szpitalu McLean

W tym celu, poddane badaniu osoby wsiadły do specjalnego symulatora jazdy. Jak się okazało, nie radziły one sobie „najlepiej”, lekko rzecz ujmując. Co ciekawe, badane osoby prowadziły pojazd również wtedy, gdy nie znajdowały się  już pod wpływem psychoaktywnej substancji THC, która zawarta jest w konopiach. I również w tym wypadku, nie poradziły one sobie zbyt dobrze.

Badania wykazały, że wczesne używanie substancji psychoaktywnych, w tym używanie konopi indyjskich, skutkuje w przyszłości gorszą wydajnością poznawczą – potwierdza Mary Kathryn Dahlgren, współautorka badań.

Co ciekawe istnieję wiele badań na temat prowadzenia samochodów pod wpływem THC, a niektóre z nich pokazują nawet, że osoby pod wpływem marihuany starają się jeździć ostrożniej.

Jednak najnowsze badania przeprowadzone przez Dr. Staci Grubera, eksperta w zakresie wpływu substancji na mózg u młodzieży, pokazują, że może istnieć rzeczywisty związek w prowadzeniu samochodu, a intensywnym użyciem konopi w młodości. Wynika to w głównej mierze z tego, że długotrwałe i często użycie konopi w wieku młodzieńczym może prowadzić do pogorszenia się funkcji poznawczych. Z tego powodu mózg trudniej wykonuje zadania kognitywne, takie jak prowadzenie samochodu.

– Przed 16 rokiem życia mózg jest szczególnie wrażliwy na rozwój neurologiczny, nie tylko na konopie indyjskie, ale także na inne narkotyki, alkohol, jak również na choroby i różne obrażenia – tłumaczy Staci Gruber.

Warto, jednak podkreślić, że badanie przeprowadzone przez MIND dotyczyło tylko i wyłącznie osób, które w młodości paliły marihuanę i to na dodatek bardzo często. Z wynikami badań nie powinni być identyfikowani zarówno dojrzali konsumenci konopi indyjskich, jak i pacjenci stosujący medyczną marihuanę.

Źródło: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0376871619305484

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły