News

Nowy York zdekryminalizował marihuanę

Nowy York

Gubernator Nowego Yorku – Andrew Cuomo –  w poniedziałek podpisał ustawę dekryminalizującą małe ilości marihuany. Nowojorczykom posiadającym niewielkie ilości suszu będzie groził mandat w wysokości od 50 do 200 dolarów, a nie zarzuty karne tak jak dotychczas. Nowa ustawa wchodzi w życie 30 dni po jej podpisaniu.

Zgodnie z nowymi rozporządzeniami mieszkańcom stanu Nowy York za posiadanie mniej niż jednej uncji marihuany będzie grozić mandat w wysokości 50 dolarów. Posiadacze większej ilości (do dwóch uncji) mogą spodziewać się kary grzywny w wysokości 200 dolarów.

Z podpisania nowej ustawy przede wszystkim ucieszyły się osoby, które na swoim koncie mają wyroki skazujące za posiadanie marihuany do dwóch uncji. Za sprawą nowych regulacji wyroki te zostaną anulowane. Według statystyk FBI w latach 2008-2017 za posiadanie marihuany aresztowanych było ponad 360 tysięcy osób.

Chociaż dekryminalizacja marihuany to duży krok naprzód dla Nowego Yorku, to jednak cel ostateczny gubernatora Cuomo nie został jeszcze osiągnięty. Cuomo zdeklarował się, że w 2019 roku doprowadzi do tego, że marihuana w stanie Nowy York będzie substancją w pełni legalną. Niestety, na drodze do pełnej legalizacji marihuany stanęły regulacje dotyczące przyszłego przemysłu konopnego. Politycy podobno nie mogli dogadać się co do szczegółów takich jak np. sposób wykorzystania dochodu z opodatkowania marihuany. Zgodnie z raportem stanu opodatkowanie sprzedaży marihuany generowałoby zyski w wysokości od 1,7 do 3,5 miliardów dolarów rocznie.

Chociaż zgodnie z prawem federalnym USA marihuana jest substancją nielegalną, to w 11 stanach (plus Waszyngton) jest ona zalegalizowana, a w 14 zdekryminalizowana. Nowy York jest 15 stanem, który zdecydował się na jej dekryminalizację.

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły