Narodowa Agencja Nadzoru Zdrowia Brazylii (ANVISA) wprowadziła przepisy, które dopuszczają produkcje środków leczniczych na bazie konopi. Na razie wydano pierwszą licencję na tego typu produkt, który otrzymała firma Prati-Donaduzzi.
ANVISA od teraz zezwala na produkcję, a także obrót fitofarmaceutykami (leki roślinne, ziołowe) na bazie konopi, pod warunkiem, że stężenie THC w produkcie nie będzie przekraczać 0,2%. Przedsiębiorstwa, które zdecydują się na produkcje fitofarmaceutyków, będą jednak wcześniej musiały uzyskać odpowiednią licencję państwową.
Choć ustawa na ten temat procedowana była już w grudniu 2019 roku, to dopiero niedawno weszła w życie. Nowe przepisy znacznie ułatwią dostęp do fitofarmaceutyków dla pacjentów, którzy wspomagają swoją terapię konopiami.
Co prawda, pacjenci w Brazylii mogli do tej pory ubiegać się o leki kannabidiolowe, jednak miało to miejsce tylko w momencie, kiedy zwykła terapia nie przynosiła skutków. Co więcej, leki na bazie konopi w Brazylii sprowadzane mogły być tylko zza granicy, co zajmowało wiele czasu i formalności, a ponadto generowało ogromne koszty dla pacjentów.
Od tego momentu pacjencji jedynie czego będą potrzebować to recepty od lekarza.
Warto zaznaczyć, że nowa regulacja nie powoduje jednak legalizacji marihuany medycznej w Brazylii.
Konopie lecznicze w Brazylii, wciąż nie są traktowane jako lek, ze względu na brak wystarczających badań klinicznych.
Z drugiej jednak strony, nowe prawo ma w głównej mierze za zadanie ukrócić formalności, a dodatkowo zmniejszyć koszt terapii wspomaganej konopiami.