News

Badania: używanie marihuany związane ze zmianami w epigenomie

roślina konopi

Nowe badania sugerują, iż długotrwałe stosowanie marihuany może być powiązane ze zmianami w ludzkim genomie. To już kolejne badania pokazujące, że konopne indyjskie mogą mieć wpływ na aktywacje lub dezaktywacje pewnych genów. 

Zespół naukowców z uniwersytetu Northwestern Medicine w Chicago na łamach czasopisma pisma Molecular Psychiatry opublikował badanie, według którego stosowanie marihuany może mieć związek ze zmianami w epigenomie.

Epigenom to pewien zbiór znaczników molekularnych znajdujących się w genomie, który odpowiada za aktywacje pewnych genów. Upraszczając, jest to pewien zestaw „włączników” i „wyłączników”, które regulują ekspresję poszczególnych genów.

Metylacja DNA

Amerykańscy uczeni przeanalizowali próbki krwi ponad 900 osób, które wcześniej brały udział w badaniu rozwoju ryzyka choroby wieńcowej. Każda z osób została zapytana o to, czy stosuje marihuanę, a także o częstotliwość jej konsumpcji.

Na tej podstawie dokonano szacunków, a następnie przeprowadzono tzw. profilowanie metylacji DNA na próbkach krwi, które ujawniłoby zmiany genetyczne powiązane z używaniem konopi indyjskich.

Naukowcy zaobserwowali markery metylacji DNA związane z niedawnym i długotrwałym używaniem marihuany. Zmiany epigenetyczne znalezione zostały w szlakach wcześniej powiązanych z proliferacją komórkową, sygnalizacją hormonalną, infekcjami i zaburzeniami zdrowia psychicznego.

Co więcej,  zespół naukowców często identyfikował jeden marker, który był wcześniej związany z konsumpcją tytoniu, co sugeruje wspólną regulację epigenetyczną między używaniem tytoniu i marihuany.

Warto pamiętać, że modyfikacje epigenetyczne nie zmieniają sekwencji ludzkiego DNA, jednakże wpływają na to, jak te sekwencje DNA są „dekodowane” przez maszynerię komórkową. Na odczyt niektórych genów wpływ mają również m.in. styl życia, doświadczenia czy środowisko.

Badania te, co prawda nie wskazują na związek przyczynowy między używaniem konopi a zmianami epigenetycznymi ani nie odnoszą się do skutków zdrowotnych tychże zmian, tak stanowią bazę do przyszłych badań nad epigenetycznymi konsekwencjami używania marihuany.

Badania te dostarczyły nowych informacji na temat związku między używaniem marihuany a czynnikami epigenetycznymi. Potrzebne są dodatkowe prace, aby ustalić, czy te powiązania są konsekwentnie obserwowane w różnych populacjach. Co więcej, badania oceniające wpływ marihuany na wyniki zdrowotne związane z wiekiem mogą dostarczyć dalszych informacji na temat długoterminowego wpływu marihuany na zdrowie – podsumował Drew Nannini, adiunkt w laboratorium Hou i jeden z autorów badania.

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły