News

Wybrano stawkę VAT dla medycznej marihuany

Słoiczek z marihuaną

Medyczna marihuana mogłaby być tańsza nawet o 10 złotych, gdyby producent wybrał 8-procentową stawkę VAT. Zdaniem farmaceutów, wybór 23-procentowego opodatkowania może zaszkodzić pacjentom.

Pierwszy preparat z medyczną marihuaną na polskim rynku jest sprowadzany z Kanady przez spółkę Spectrum Cannabis. Gram produktu kosztuje obecnie około 65 zł. Gdyby producent wybrał niższą, 8-procentową stawkę VAT, cena wynosiłaby ok. 55 zł. Różnica jest istotna dla chorych, którzy muszą wykupić wiele innych leków.

Decyzja o wyborze stawki powinna opierać się na dotychczasowym stopniu opodatkowania podobnych preparatów, a w przypadku wątpliwości powinno się skierować zapytanie o indywidualną interpretacją podatkową do Krajowej Informacji Skarbowej. W moim przekonaniu istnieje wiele przesłanek, by wybrać stawkę 8-procentową jak dla pozostałych surowców farmaceutycznych

Michał Byliniak, prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Warszawie, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej i prezydent Grupy Farmaceutycznej Unii Europejskiej w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”

Surowiec w postaci suszu cannabis sativa flos firmy Spectrum Cannabis Polska zawiera 19% THC oraz nie więcej niż 1% kannabidiolu CBD. Może być stosowany u chorych z padaczką i nowotworami.

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii zezwala na sprzedaż marihuany medycznej w Polsce pod warunkiem, że nie będzie ona refundowana. Oznacza to, że pacjent musi płacić za nią 100% ceny.

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły