News

W Polsce zaczyna brakować medycznej marihuany

Marihuana

Duży problem stoi przed farmaceutami i lekarzami. Coraz trudniej dostać medyczną marihuanę na terenie naszego kraju, a ostatnie jej partie tracą ważność już w styczniu. Jak na razie następna dostawa medycznych konopi nie została dopuszczona do obrotu, ze względu legislacyjnych – informuje Rzeczpospolita”.

Według ostatnich informacji „Rzeczpospolitej” już od kilku tygodni w wielu aptekach istnieje duży problem z dostępnością medycznej marihuany.

W listopadzie firma, która sprowadza do Polski susz z Kanady, zwolniła do obrotu resztki partii wprowadzonej w pierwszej połowie tego roku. W styczniu skończy się jej data przydatności, więc firma chciała mieć pewność, że na pewno ją sprzeda – pisze gazeta.

Jak pisze dalej dziennik, coraz więcej pacjentów otrzymuję medyczną marihuanę. W szczególności onkolodzy oraz neurolodzy chętniej przepisują medyczny susz dla swoich pacjentów. Fakt  ten zdaje się znajdować odzwierciedlenie w rzeczywistości. Jak informował niedawno przedstawiciel dystrybutora medycznych konopi w Polsce Tomasz Witkowski, przewiduje się, że w następnym roku zapotrzebowanie na konopie wzrośnie, aż czterokrotnie w porównaniu z rokiem obecnym.

Problemy z dostępnością medycznej marihuany w Polsce wiążą się z brakiem odpowiedniej zgody kanadyjskiej firmy na eksport medycznych konopi na rynek europejski. Dodatkowo negatywny wpływ na eksport suszu do Europy miała legalizacja marihuany do celów rekreacyjnych w Kanadzie, która cieszy się szalonym zainteresowaniem.

Jak zwraca uwagę przedstawiciel dystrybutora konopi na polski rynek, kolejną barierą w dostępności konopi, jest kłopotliwy okres świąt, który nie sprzyja eksportowi leku.

Popyt rośnie, a towaru brakuje. Strona kanadyjska musi uzyskać zgodę na eksport surowca na teren Europy. Nie wiem dokładnie, kiedy pojawi się on w polskich hurtowniach i aptekach, bo zwolnienie ich do obrotu wymaga spełnienia szeregu procedur legislacyjnych, a okres między świąteczny nie sprzyja ich przyspieszeniu – mówi „Rzeczpospolitej” Małgorzata Wagner ze Spectrum Therapeutics.

Medyczna marihuana w Polsce jest legalna od lipca 2017 roku, jednak jej pierwsze partie dotarły do polskich aptek dopiero w styczniu 2019 roku. Wówczas również istniał problem z dostępnością leku, którego brakowało przez pierwsze tygodnie.

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły