News

Marihuana legalna w sporcie? WADA oficjalnie rozważa takie rozwiązanie

Logo WADA

Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) podczas obrad Komitetu Wykonawczego w Stambule oficjalnie ogłosiła, iż rozważy usunięcie marihuany z listy substancji zakazanych. Organizacja w tym celu powołała specjalną komisję złożoną z ekspertów, która opracuje stanowisko w tej sprawie.

Temat usunięcia marihuany z listy substancji zakazanych co jakiś czas przebija się do otoczenia Światowej Organizacji Antydopingowej (WADA). W tym roku jednak kwestia nielegalnego dopingu konopnego zdecydowanie zyskała na rozgłosie, za sprawą dyskwalifikacji faworytki do złota IO w Tokio, Shacarri Richardson, u której w organizmie wykryto THC.

Po incydencie z udziałem amerykańskiej sportsmenki, w świecie sportu wybuchła żywa dyskusja na temat zasadności zakazu marihuany. Część ludzi sportu domagała się zmian w tym obszarze.

W odpowiedzi na ten apel – WADA, podczas obrad ostatniego Komitetu Wykonawczego podjęła decyzję o powołaniu specjalnej komisji, która zbada marihuanę i oceni możliwość jej usunięcia z listy substancji zakazanych w sporcie.

Zmian w tym obszarze nie należy jednak spodziewać się zbyt rychło, ponieważ badania nad marihuaną mają ruszyć dopiero w 2022 roku – do czasu zakończenia prac komisji substancja ta w świecie sportu pozostanie zakazana.

Po otrzymaniu wielu zapytań ze strony interesariuszy Komitet Wykonawczy zdecydował się poprzeć prośbę Grupy Doradczej Ekspertów, aby rozważyć status marihuany – czytamy w oficjalnym komunikacie Światowej Agencji Antydopingowej

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły