Amerykańska firma technologiczna Montana Gaize Inc. opracowała innowacyjne urządzenie, które na podstawie krótkiego skanu oczu jest w stanie stwierdzić czy dana osoba jest na haju konopnym. Technologia ma zadebiutować jeszcze w tym roku.
Przedsiębiorstwo Montana Gaize, Inc. poinformowało, iż zakończono badania kliniczne urządzenia, które na podstawie nieregularnych ruchów gałek ocznych jest w stanie określić, Iz osoba jest pod wpływem psychoaktywnego THC.
Urządzenie do przeprowadzenia skanu wykorzystuje gogle wirtualnej rzeczywistości. Według informacji przekazanych do opinii publicznej, gogle przykładowo umieszczone na głowie kierowcy w kilka chwili pomogłyby określić czy ten jest odurzony.
W przeprowadzonym badaniu klinicznym udział wzięło 350 uczestników, którzy poddani zostali badaniu wzroku przy wykorzystaniu przenośnych i nieinwazyjnych urządzeń testujących Gaize. Według informacji przedsiębiorstwa technologicznego, Gaize dokonuje precyzyjnego skanu zmian w ruchu gałek ocznych i odruchu źrenic.
Co prawda, taki skan nie mógłby stanowić dowodu sądowego, jednakże Gaize miałby pomóc policjantom w terenie, którzy wykorzystywaliby to urządzenie jako narzędzie, które wykluczyłoby podejmowanie dalszych czynności, jak np. badanie narkotesterem.
Jak przekazał założyciel firmy Montana Gaize, Inc. Ken Fichtler, urządzeniem już teraz zainteresowane są organy ścigania, które zgodziły się przetestować technologie w terenie. Do publicznej informacji nie podano jednak, która konkretnie jednostka będzie korzystać z gogli.
Naturalnie urządzenie na podstawie badania wzroku nie jest w stanie wykryć stężenia THC w organizmie ani dokładnie określić, w jakim stopniu badana osoba jest odurzona. Jednakże urządzenie pozwala na dokładne sprawdzenie, czy oko badanego poprawnie reaguje na odpowiedni bodziec.
Jak przekonuje Ken Fichtler, wzrok jest tym, co bardzo łatwo „zdradza” czy dana osoba znajduje się pod wpływem psychoaktywnych substancji.
Planowo Gaize trafi na rynek do końca 2022 roku i początkowo będzie skierowany wyłącznie do organów ścigania i firm, zajmujących się szeroko pojętym bezpieczeństwem. Jak można łatwo się domyślić, urządzenie Gaize docelowo ma stanowić część wyposażenia funkcjonariuszy drogowych.
Wprowadzenie takiej technologii to nie lada wyzwanie i odpowiedzialność. Istnieją pewne wątpliwości czy technologia nie będzie gromadziła wrażliwych danych, jak również będzie poprawnie wskazywała i odróżniała ludzi odurzonych od osób chorych na schorzenia okulistyczne.
Z drugiej jednak strony, te wątpliwości zawsze towarzyszą wprowadzaniu na rynek technologii ingerujących niejako w nasz organizm. Musimy zaufać, że urządzenie to służyć będzie dobru społeczeństwa. Na razie amerykańskiego.
Poniżej zamieszczamy krótki filmik prezentujący możliwości gogli Gaize.