News

Stan Oklahoma rozważa wprowadzenie konopnej wersji alkomatów

Konopny alkomat

Wprowadzenie urządzeń do wykrywania marihuany działające na zasadzie alkomatu było przedmiotem wielu dyskusji w przeszłości. Mimo to żaden stan w USA do tej pory nie zdecydował się na wprowadzenie takich rozwiązań. Teraz może się to zmienić, ponieważ parlament stanu Oklahoma przedstawił projekt ustawy, który umożliwiłby rozpoczęcie pilotażowego programu dla tzw. konopnych alkomatów (ang. Cannabis Breathalyzers).

Jak donosi agencja prasowa Associated Press, w ubiegłym tygodniu stanowy parlament uchwalił ustawę, która wprowadza program pilotażowy, który zaopatrzy funkcjonariuszy w nową technologię do wykrywania THC we krwi kierowców. Parlament ustalił, że około. 300 tys. dolarów przeznaczonych zostanie na ten cel.

Warto zaznaczyć jednak, że samo uchwalenie projektu ustawy nie oznacza, że wejdzie ona w życie, ponieważ do tego konieczny jest jeszcze podpis gubernatora stanu, Kevina Stitta, od którego decyzji zależy czy wniosek stanie się prawem, czy też nie.

Gdyby jednak gubernator podpisał propozycję stanowego parlamentu, wtedy przepisy i zasady dotyczące programu pilotażowego leżałyby w gestii Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego, który odpowiadałby za wdrożenie ich w życie.

Jak zaznaczają parlamentarzyści Oklahomy, program pilotażowy trwałby przez około rok, a zgromadzone dane w trakcie programu nie mogłyby zostać wykorzystane w żadnej sprawie sądowej.

Takie rozwiązania wraz z rozwojem technologii wydają się być naturalną koleją rzeczy w dziedzinie wykrywania THC we krwi kierowców.

Warto zaznaczyć, że konopne alkomaty w zamyśle, mają precyzyjnie wykrywać poprzez oddech użycie konopi indyjskich w przeciągu ostatnich 2-3  godzin. Dodatkowo urządzenie ma pomóc przy dokładnym określeniu poziomu THC we krwi, a wszystko to w ciągu kilku sekund.

Obecne w użyciu narkotestery dla kierowców badają: ślinę, krew, mocz, a nawet włosy i są niestety mocno nieprecyzyjne i przestarzałe. Dodatkowo ich przeprowadzenie jest czasochłonne, a niektóre z nich wykrywają obecność THC w organizmie nawet kilka tygodniach po konsumpcji marihuany, co jest niedorzeczne.

Wobec tego wszystkiego, konopne alkomaty mogą stać się prawdziwą rewolucją, w tym względzie, że sprawią, iż niesprawiedliwe wyroki wśród kierowców palących marihuanę przejdą do lamusa.

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły