News

Rozbito gang przemycający marihuanę z USA

Marihuana

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji do spółki z jednostkami KAS i CBZC rozbili gang, który przemycał marihuanę z USA na teren Polski. Substancje trafiały do odbiorców za pośrednictwem przesyłek kurierskich. Do tej pory w sprawie zatrzymano 12 osób oraz zabezpieczono 20 kilogramów konopi indyjskich.

Początek sprawy sięga marca 2023 roku, kiedy to na lotnisku Fryderyka Chopina w Warszawie mundurowi z Mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej przejęli przesyłkę, w której znajdowało się 10 kilogramów marihuany. Paczka zaadresowana była do Poznania, co „zaowocowało” aresztowaniem dwóch osób. Już pierwsze ustalenia policji wskazywały, że nie jest to pojedynczy wypadek, a działalność przemytowa ma charakter zorganizowany.

W sprawę zaangażowano zarówno CBŚP, jak i poznańskiej Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC). Co ciekawe, w kwietniu funkcjonariusze KAS ponownie przechwycili na warszawskim lotnisku paczkę, w której znajdowało się 10 kg marihuany. Tym razem środki odurzające miały trafić do osoby mieszkającej we Wrocławiu.

Oryginalny kanał przerzutowy

Dochodzenie wykazało, że rozpracowywany gang działał w Internecie, gdzie funkcjonował ich nieoficjalny sklep. Konopne „przedsiębiorstwo” działało dzięki wykorzystaniu popularnych komunikatorów sieciowych. Nielegalny towar trafiał do klientów prosto z USA za pośrednictwem firm kurierskich. Według ustaleń grupa tym sposobem zdołała przemycić przynajmniej 100 kilogramów suszu konopi indyjskich.

Zintensyfikowane działania mundurowych doprowadziły do zatrzymania w maju bieżącego roku dwóch osób w Poznaniu. Jeden z zatrzymanych miał kierować organizacją przestępczą. Obu podejrzanym postawiono dodatkowo zarzut udziału w obrocie znacznymi ilościami środków odurzających.

Największa fala aresztowań związana ze sprawą przemytu marihuany nastąpiła jednak  pod koniec sierpnia. Policjanci CBŚP i CBZC przeprowadzili wspólną akcję, w ramach której zatrzymano kolejne 8 osób – z Łodzi, Warszawy, Gdańska i Poznania.

Wszyscy zostali doprowadzeni  do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, gdzie przedstawiono im zarzuty członkostwa w zorganizowanej grupie przestępczej, a także udziału w obrocie znacznymi ilościami środków odurzających. Warto zaznaczyć, że służby nie wykluczają kolejnych aresztowań w tej sprawie.

Źródło: TVPInfo.

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły