News

Kanada przekaże 24,5 mln USD na badania nad marihuaną

badania nad marihuaną

Kanadyjski rząd zamierza poznać korzystny i niekorzystny wpływ marihuany na ludzkie zdrowie i w tym celu, jak ogłosił Canadian Institutes of Health Research, wesprze badania naukowe nad tą rośliną kwotą 24,5 mln USD. Dzięki tym środkom 26 projektów w całej Kanadzie zajmie się analizą zastosowania marihuany i oleju kannabidiolowego w terapii bólu. CIHR poinformował również, że wsparcie otrzymają także zespoły badawcze zgłębiające terapeutyczny potencjał marihuany w leczeniu raka, chronicznego bólu oraz w rozwoju układu nerwowego.

Inwestujemy w badania, by mieć dowody na słuszność naszej polityki w zakresie wykorzystania marihuany w sposób bezpieczny dla zdrowia mieszkańców Kanady. Projekty te dadzą nam nowe informacje na temat jej wpływu na zdrowie, co będzie bardzo cenne dla rządów, ośrodków zdrowia, lekarzy oraz wszystkich Kanadyjczyków.
– mówi Ginette Petipas Taylor, minister zdrowia Kanady.

Pieniądze na badania są następstwem legalizacji rekreacyjnej marihuany, wprowadzonej przez kanadyjskie władze w ubiegłym roku. Zgodnie z nowym prawem jest ona dostępna dla osób powyżej 19 roku życia, które mogą ją kupować, używać i uprawiać do własnych celów. Wyjątkiem są prowincje Quebec i Alberta, gdzie jest ona legalna już od 18 roku życia. Co więcej, w marcu Kanada uchwaliła amnestię dla osób skazanych wcześniej za posiadanie marihuany na własny użytek, choć prawo to jeszcze nie weszło w życie.

Wprowadziliśmy ramy prawne dla marihuany, dzięki którym zamierzamy trzymać ją poza zasięgiem młodzieży. Chcemy również pozbawić przestępców zysków z handlu narkotykami. Badania te w znaczącym stopniu przyczynią się do postępu naszych działań. Musimy pamiętać przy tym, by ich głównym celem było zapewnienie bezpieczeństwa, zmniejszenie szkodliwości oraz edukacja na temat stosowania marihuany.
– tłumaczy Bill Blair, minister ochrony granic i zwalczania przestępczości zorganizowanej.

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły