News

JAMA Psychiatry: Palenie marihuany w ciąży może szkodzić dziecku

Kobieta paląca jointa

Na łamach amerykańskiego periodyku naukowego, JAMA Psychiatry, opublikowano wyniki badań, które dowodzą, że palenie marihuany w czasie ciąży może zwiększać ryzyko wystąpienia psychozy u dziecka.

Według amerykańskiej agencji Centers for Disease Control and Prevention (CDC) aktualnie 1 na 20 kobiet w Stanach Zjednoczonych spożywa marihuanę w okresie ciąży. W porównaniu do sytuacji z 2002 roku nastąpił wzrost liczby ciężarnych pań konsumujących konopie o ok. 75%.

Z tego względu, że coraz więcej stanów w USA legalizuje stosowanie marihuany na użytek rekreacyjny i medyczny, eksperci boją się, iż taki stan rzeczy może dawać złudne wrażenie braku jakichkolwiek przeciwwskazań do spożywania marihuany w ciąży.

Tymczasem nie zbadano jeszcze w zupełności powiązań zachodzących między paleniem skrętów przez ciężarne, a rozwojem prenatalnym ich dzieci.

Biorąc pod uwagę rosnącą popularność i wpływ działania konopi, a także coraz silniejsze przekonanie społeczne o tym, że marihuana jest bezpieczna dla ludzkiego zdrowia i życia, konieczne jest, aby dodatkowe badania pozwoliły zrozumieć potencjalnie pozytywne i negatywne konsekwencje wynikające ze spożywania konopi w trakcie rozwoju płodu – zauważa Ryan Bogdan, profesor nadzwyczajny nauk psychologicznych na Washington University w St. Louis.

Podczas gdy istnieje potrzeba przeprowadzania dalszych analiz w celu zrozumienia wpływu konopi na rozwijające się płody, American Academy of Pediatrics (AAP) wydało zalecenie, aby kobiety w ciąży nie używały marihuany.

Marihuana a potencjalne ryzyka grożące dziecku

Przedstawiciele AAP obawiają się, że marihuana przyjmowana przez brzemienne panie może negatywnie odbijać się na niską masę urodzeniową dzieci lub ich przedwczesne przyjście na świat.

Niektóre z dotychczas wykonanych badań sugerują, że zażywanie marihuany w czasie ciąży może prowadzić do przewlekłych chorób, a także do problemów poznawczych u dzieci w nastoletnim i dorosłym życiu, takich jak zdolność do koncentracji lub uczenia się.

Ostatnie analizy, których podjęli się uczeni z Wydziału Psychologii i Nauk Kognitywnych na Washington University w St. Louis udowadniają, iż kobiety, paląc jointy w czasie ciąży, mogą zwiększać ryzyko wystąpienia psychozy u swoich dzieci w wieku 8-11 lat.

Choć przywołane badanie miało charakter obserwacyjny, po wyeliminowaniu dodatkowych czynników, takich jak poziom wiedzy matek, stosowanie witamin, zdrowe odżywianie, czy spożywanie alkoholu i nikotyny w czasie ciąży, korelacja istniejąca między marihuaną a zwiększonym ryzykiem psychozy nadal dawała się dostrzec.

Sprzeczności związane z zaleceniami lekarzy

Co ciekawe, o ile AAP odradza spożywania marihuany, o tyle w dużej liczbie lokalnych przychodni w USA lekarze i pielęgniarki zachęcają ciężarne panie do stosowania konopi na poranne mdłości. Świadczy o tym reserach wykonany przez stację telewizyjną CBS Denver, w wyniku którego 69% przebadanych przychodni wydało zalecenie wykorzystywania marihuany do łagodzenia mdłości.

Jak widzimy w kwestii relacji zachodzących pomiędzy spożywaniem marihuany w czasie ciąży a rozwojem prenatalnym dziecka ciągle występuje mnóstwo niejasności i sprzeczności. Oby przyszłość przyniosła więcej rzetelnej i przydatnej wiedzy w tym temacie.

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły