News

Chorwacja dekryminalizuje marihuanę

chorwacja czy marihuana jest legalna

Mapa Europy zaczyna być coraz bardziej zielona. Tym razem to Chorwacja poszła po rozum do głowy i wprowadziła zmiany do kodeksu karnego dekryminalizujące posiadanie niewielkich ilości narkotyków na własny użytek. Nowe prawo zacznie obowiązywać w Chorwacji od stycznia 2013 roku.

Po zmianach posiadanie niewielkiej ilości narkotyku będzie uznawane za wykroczenie, a nie tak jak to było do tej pory, przestępstwo. Dodatkowo wszystkim przyłapanym amatorom trawki będzie grozić grzywna sięgająca 2680 euro.

Teraz, młodzi ludzie przyłapani na ławce w parku podczas palenia jointa nie pójdą do więzienia, a jedynie zapłacą sowitą grzywnę – powiedział Minister Sprawiedliwości, Orsat Miljenic.

Do tej pory za posiadanie narkotyków groziła kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Nowa ustawa nie określa ile to „małe ilości”. Jednak urzędnik z policji oszacował te granice na około 10 gram marihuany, pół grama heroiny, 1 gram kokainy i 1-2 tabletki ekstazy.

Nowy kodeks przewidział jednak zaostrzenie kar dla handlarzy. Teraz ma to być nawet do 15 lat pozbawienia wolności, szczególnie za handel w pobliżu szkół.

Nowa ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2013 roku.

Wieści te ucieszą prawdopodobnie i Polaków wyjeżdżających do tego pięknego kraju na wakacje.

Źródło: http://www.7sur7.be/7s7/fr/1505/Monde/article/detail/1549315/2012/12/14/La-Croatie-depenalise-la-possession-de-drogues-pour-l-usage-personnel.dhtml

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły