Grupa złożona z kilkuset profesorów, ekspertów w dziedzinie ochrony zdrowia, lekarzy i polityków z Wielkiej Brytanii podpisała się pod listem domagającym się wprowadzenia bezpłatnego dostępu do medycznej marihuany na terenie ich kraju. Aby tak się stało, darmowe recepty pacjenci musieliby otrzymywać od brytyjskiej służby zdrowia (NHS). Obecnie przepisy w określonych sytuacjach pozwalają na przepisywanie medycznej marihuany, ale ilość ograniczeń i biurokratycznych przeszkód skutecznie zniechęcała lekarzy do zapisywania takiej terapii. W swym liście eksperci nawołują brytyjskiego Ministra Zdrowia Matta Hancocka do złagodzenia tych restrykcji. W innym liście z kolei grupa parlamentarzystów reprezentujących Liberalnych Demokratów i Partię Pracy zwróciła się z prośbą do premiera Borisa Johnsona o interwencję w imieniu pacjentów, którzy nie mogą uzyskać dostępu do terapii medyczną marihuaną.
Lekarze i politycy wspólnie uznali, że po niemal roku restrykcyjnych przepisów w zakresie dostępu do medycznej marihuany, nadszedł czas na zmiany. Ich zdaniem obecny system kontroli nie działa i specyfik nie trafia do pacjentów, którzy go najbardziej potrzebują. W efekcie, zdaniem ekspertów, pacjenci umierają z powodu uzależnienia od środków przeciwbólowych i z powodu objawów, w przypadku których skuteczniejsza i bezpieczniejsza byłaby marihuana. Według jednego z ostatnich raportów angielskiej służby zdrowia, jedna czwarta dorosłych w Wielkiej Brytanii stosuje silne środki przeciwbólowe, pigułki nasenne i antydepresanty. Wielu lekarzy i badaczy, a także sami pacjenci przyznali, że marihuana mogłaby leczyć ich przypadłości lepiej niż stosowane lekarstwa.
Brytyjscy eksperci chcą, by Hancock zniósł ograniczenia i ułatwił lekarzom NHS przepisywanie medycznej marihuany. W szczególności domagają się zniesienia obowiązku zatwierdzania recept przez lekarzy wyższego stopnia, a także uproszczenia regulacji dotyczących importu medycznej marihuany. Co ważne, medyczną marihuanę, ich zdaniem, powinni przepisywać lekarze pierwszego kontaktu, a nie tylko specjaliści. Proponowane zmiany mogłyby natychmiast zmienić życie wielu pacjentów, którzy recepty na medyczną marihuanę otrzymywaliby bezpłatnie. Bez tego pacjenci muszą zwracać się do prywatnych lekarzy, a tam pełnopłatna marihuana może kosztować nawet 1250 USD miesięcznie.
Eksperci chcą również zwiększyć świadomość w zakresie medycznej marihuany w dłuższym okresie. Twierdzą, że w tym celu niezbędne jest szkolenie lekarzy na ten temat oraz wyjaśnianie, w jaki sposób przepisywać medyczną marihuanę, by pokonać swe obawy przed popełnieniem błędu. Jednakże think tank National Institute for Health and Care Excellence (NICE), który doradza w zakresie zdrowia publicznego krytycznie odniósł się do listu ekspertów. NICE powołuje się na brak klinicznych dowodów potwierdzających skuteczność medycznej marihuany. NICE wspiera jednak badania nad medyczną marihuana. W listopadzie bieżącego roku profesor David Nutt z Imperial College London rozpocznie niezależne testy medyczne obejmujące 20 000 pacjentów.