News

Badania potwierdzają skuteczność medycznej marihuany w walce z epilepsją

Konopie

Najświeższe badania przeprowadzone przez brytyjskich naukowców potwierdziły wyjątkowo wysoką skuteczność marihuany w terapii dzieci z padaczką lekooporną.

O skuteczności marihuany w leczeniu epilepsji mówi się już od dłuższego czasu, mimo to ten rodzaj terapii, wciąż wzbudza wiele kontrowersji. Szczególnie wtedy, kiedy wśród składników leków wymienia się psychoaktywne THC.

Najnowsze badania brytyjskich naukowców wskazują jednak, że to właśnie psychoaktywny THC i jego synergie mogą być kluczem do sukcesu w leczeniu lekoopornej epilepsji.

Do takich wniosków doszedł m.in. zespół naukowców pod przewodnictwem doktora Rayyana Zafara z Imperial College London. Wyniki swoich obserwacji zespół badaczy opublikował na łamach BMJ Paediatrics Open.

Naukowcy oparli swoje wnioski na tym, jak po podaniu olejku z całych roślin konopi u 10 badanych pacjentów zaobserwowano redukcję częstotliwości ataków padaczkowych, aż o 86%.

To szczególnie imponujące, biorąc pod uwagę, że biorące udział w badaniu dzieci nie reagowały wcześniej na żadne inne żadne leki i terapie.

Co więcej, 2 z 10 badanych dzieci przyjmowała wcześniej Epidiolex, czyli olej na bazie samego CBD, jednak i on nie przynosił pożądanych rezultatów.

Redukcja napadów naturalnie wiązała się ze znaczną poprawą jakości życia młodych pacjentów. Lepiej oni spali, jedli, a terapia miała nawet pozytywny wpływ na ich zachowanie. Jedynym skutkiem ubocznym, jaki zaobserwowano, było pojawienie się lekkiego zmęczenia.

Nasze badania pokazują, że uzyskane z całych medycznych konopi środki mogą być efektywnymi i dobrze tolerowanymi lekami zmniejszającymi częstotliwość napadów drgawkowych u dzieci z niepoddającą się leczeniu epilepsją – mówił jeden z autorów badania Rayayan Zafar

Co prawda badania brytyjskich naukowców oparte były jedynie na obserwacji niedużej grupy, bez próby kontrolnej, dlatego sukces badaczy należy traktować z pewnym dystansem. Z drugiej zaś strony powstaje, coraz to więcej badań potwierdzających skuteczność marihuany i samego THC w leczeniu lekoopornej epilepsji u dzieci.

Źródło: https://bmjpaedsopen.bmj.com/content/5/1/e001234

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły