Brytyjska Komisja Zdrowia stwierdziła w swoim raporcie, że wojna z narkotykami zakończyła się niepowodzeniem, a zgony spowodowane przez narkotyki są teraz sytuacją kryzysową wymagającą podjęcia działań ze strony państwa.
Komisja Zdrowia wzywa przedstawicieli państwa do radykalnej zmiany brytyjskie polityki antynarkotykowej. Komisja uważa, że obecna polityka antynarkotykowa nie przyniosła żadnych rezultatów w tym obszarze i proponuję wzorem Portugalii dekryminalizację narkotyków na własny użytek.
Wielka Brytania może pochwalić się niechlubnym rekordem zgonów związanych z narkotykami w Europie. Przez używki w tym kraju w 2018 roku zginęło aż 2670 osób. Jest to liczba trzykrotnie wyższa od średniej europejskiej. Ponadto zanotowano wzrost zgonów w porównaniu z poprzednim rokiem, aż o 16%.
Aktualnie posiadanie jakichkolwiek narkotyków w Wielkiej Brytanii jest nielegalne. Komisja Zdrowia, jednak sugeruję, by posiadanie narkotyków zmienić ze sprawy karnej na cywilną. Wezwanie komisji ma na celu zredukowanie przestępstw związanych z narkotykami.
Komisja jako przykład państwa, gdzie prawo o narkotykach działa dobrze podaję Portugalię. W sprawozdaniu zaznacza się, że tym sposobem można byłoby zaoszczędzić pieniądze, które zamiast trafić do aparatu prawnego, mogłyby wspomóc inwestycje w sektorze zapobiegania oraz leczenia.
Kolejny zaleceniem komisji jest przeniesienie odpowiedzialności polityki narkotykowej z departamentu spraw wewnętrznych do opieki zdrowia oraz zwiększenie środków na edukacje wśród młodzieży nt. używek.
W raporcie możemy przeczytać również, że w ciągu ostatnich latach spadło finansowanie służb zajmujących się leczeniem uzależnień, nawet o 27%.