News

Francja: Parlament wyraził zgodę na eksperymentalne wykorzystanie medycznej marihuany

Medyczna marihuana

W ubiegłym tygodniu Francuskie Zgromadzenie Narodowe przegłosowało akt prawny, który umożliwi przeprowadzenie testów medycznej marihuany w niektórych terapiach leczniczych. Program prawdopodobnie wystartuje w pierwszym kwartale 2020 roku i ma swoim zasięgiem objąć około 3000 pacjentów z kilkunastu szpitali w całym kraju.

Eksperymentalna terapia wspomagana medyczną marihuaną ma potrwać 2 lata i być finansowana z budżetu społecznego państwa na rok 2020.

Pomysłodawcą projektu ustawy był Olivier Veran z rządzącej partii LREM.  Przy tworzeniu ustawy powoływał się on na to, że medyczna marihuana jest coraz powszechniej używana w medycynie i, że już 17 krajów UE wykorzystuje terapie oparte na leczniczej marihuanie.

Eksperymentalnej terapii mają zostać poddane osoby cierpiące na takie choroby jak: padaczka, bóle neurotyczne, nowotwory czy stwardnienie rozsiane.

Ustawa mogła wejść w życie po tym, jak w lipcu tego roku ANSM, czyli francuski prawny regulator ds. leków zezwolił na wykorzystywanie marihuany medycznej w eksperymentalnych terapiach.

Medyczna marihuana ma zostać podawana pacjentom w różnych formach, od suszu z kwiatów, aż po olejki, napary i pastylki na bazie konopi indyjskich.

Zwolennicy legalizacji uważają, że ta ustawa to pierwszy krok w drodze do całkowitego zalegalizowania konopi indyjskich we Francji.

W czerwcu tego roku grupa francuskich ekonomistów zarekomendowała pełną legalizację marihuany, tłumacząc to tym, że państwo na jej legalizacji mogło, by uzyskać nawet kilka miliardów rocznie.

Francja, która ma jeden z najwyższych współczynników spożycia narkotyków w Europie, w obecnym roku złagodziła kurs wobec rekreacyjnej marihuany. Jej spożycie i posiadanie traktowane jest teraz jako wykroczenie, za które grozi mandat w wysokości 200 euro.

Do pełnej legalizacji marihuany we Francji, zapewne nie dojdzie, jednak zbyt prędko, ponieważ rząd Emanuela Macrona konsekwentnie odrzuca propozycje zmiany prawa w tej kwestii.

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły