News

9 mln USD dotacji dla Harvarda i MIT na badania dotyczące marihuany

harvard mit i marihuana

Charles R. Broderick, absolwent Uniwersytetu Harvarda i Massachusetts Institute of Technology, przekazał obu uczelniom darowiznę na prowadzenie badań nad marihuaną. Kwota 9 mln USD została podzielona po równo i ma wspomóc zespoły naukowców badające wpływ marihuany na mózg i zachowanie. Władze szkół przyznają, że to największa dotychczasowa darowizna przeznaczona na niezależne badania nad kannabinoidami.

Broderick poinformował, że jego dar był motywowany chęcią wypełnienia luki badawczej, jaka obecnie istnieje w zakresie nauki o marihuanie. Założyciel Uji Capital już wcześniej inwestował w przedsięwzięcia związane z marihuaną, obejmując udziały w kanadyjskich spółkach Tweed, Aphria, a także Tokyo Smoke.

Mimo że marihuana jest już legalna w Kanadzie oraz w coraz większej liczbie stanów USA – w tym także w Massachusetts, gdzie znajdują się obie obdarowane uczelnie – wciąż jednak brakuje wiarygodnych i poważnych badań, które mogłyby zdjąć z niej negatywne piętno. Dotychczasowe próby podjęcia badań naukowych w tym zakresie były często torpedowane przez amerykańskie władze, które są wrogo nastawione do marihuany i traktują ją jako niebezpieczny narkotyk bez właściwości medycznych.

Opublikowany w 2017 roku raport National Academies of Sciences Engineering Medicine apelował do agencji rządowych, organizacji charytatywnych oraz firm prywatnych, by wsparły badania naukowe, których celem będzie stworzenie pełnej i wiarygodnej bazy dokumentującej krótko- i długoterminowe efekty oddziaływania marihuany na zdrowie (te korzystne, jak i te niekorzystne). Przekazując swą darowiznę Broderick stwierdził, że nadszedł czas, by przekuć słowa w czyny.

4,5 mln USD, które trafi do MIT posłuży jako wsparcie dla czteroosobowego zespołu naukowców, który przez najbliższe trzy lata zajmie się badaniem właściwości marihuany. Dwójka badaczy zajmie się zgłębianiem zależności między marihuaną i schizofrenią. Jak przyznaje John Gabrieli, jeden z badaczy zajmujących się schizofrenią, pozyskanie środków na prowadzenie tego typu badań jest bardzo trudne. Jeszcze do niedawna marihuana była substancją zakazaną, dlatego bez filantropijnych darowizn badanie jej właściwości byłoby niemalże niemożliwe.

Uniwersytet Harvarda przeznaczy swą część darowizny na ustanowienie Charles R. Broderick Phytocannabinoid Research Initiative, która sfinansuje badania nad wpływem kannabinoidów na funkcje mózgu, różne układy ludzkiego organizmu oraz ogólnym wpływem na zdrowie. Zdaniem Wade’a Regehra, profesora Wydziału Neurobiologii Uniwersytetu Harvarda, środki finansowe pomogą w rozwikłaniu przynajmniej części tajemnic związanych z kannabinoidami i ich wpływem ludzki organizm.

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły