Narodowy Instytut Raka, czyli amerykański dział agencji rządowej NIH (National Institutes of Health) wydał oświadczenie, w którym poinformował o dostępnych grantach dla badaczy, którzy zdecydują się na przeanalizowanie wpływu konopi indyjskich na choroby nowotworowe.
Opublikowany 5 maja b.r. przez Narodowy Instytut Raka wpis o nazwie Cannabis and Cannabinoid Action in Cancer zachęca amerykańskich naukowców do podjęcia badań nad wpływem konopi indyjskich i kannabinoidów na przebieg chorób nowotworowych.
Notice of Special Interest (NOSI): Basic Mechanisms of Cannabis and Cannabinoid Action in Cancer https://t.co/TxbQFmPbFQ
— NIH Funding (@NIHFunding) May 5, 2022
Dział agencji rządowej zapowiedział, że jest gotów przekazać wsparcie finansowe w postaci grantów na tego rodzaju badania.
W komunikacie NIH stwierdza, że powodem takich wysiłków jest rosnąca liczba pacjentów z rakiem, którzy szukają ulgi za pomocą medycznej marihuany.
Pacjenci z rakiem używają konopi indyjskich i kannabinoidów do leczenia objawów raka i leczenia raka, w tym anoreksji, nudności i bólu. Nowe wyniki badań sugerują, że jedna czwarta pacjentów z rakiem używała konopi indyjskich do leczenia objawów. Pomimo wyraźnego wzrostu zażywania konopi indyjskich i kannabinoidów, badania nad ich skutkami zdrowotnymi w terapii onkologicznej są nadal ograniczone – możemy przeczytać w oświadczeniu wydanym przez Narodowy Instytut Raka
W dalszej części oświadczenia, Narodowy Instytut Raka podsumowuje stan obecnej wiedzy na temat wpływu konopi na leczenie raka, jednocześnie podkreślając, że wyniki obecnych badań często stoją do siebie w opozycji i są niejednoznaczne.
Amerykańska agencja rządowa ds. zdrowia ma nadzieję, że granty pozwolą określić jednoznaczny wpływ konopi na zdrowie pacjentów z nowotworami. Dodatkowo instytucje interesuje, w jaki sposób konopie oddziałują na komórki nowotworowe.
Naukowcy, którzy podejmą się tego zadania, będą mogli ubiegać się o pomoc finansową na badania już od 5 czerwca.