Zdrowie

Kosmetyki z konopi – o co w tym chodzi?

Olejki Konopne

Konopie na przestrzeni wielu wieków znajdowały przeróżne zastosowania w wielu dziedzinach życia. Jednak dopiero ostatnie dziesięciolecia sprawiły, że konopie zaczęto również używać w przemyśle kosmetycznym. Szczególnie ostatnie lata to tzw. boom na kosmetyki na bazie konopi. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, jakie zastosowania kosmetyczne mają konopie, a także jakie są walory kosmetyków zrobionych na bazie cannabis’u.

Siewne, nie indyjskie

W pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę, że konopie wchodzące w skład kosmetyków, to konopie siewne (Cannabis Sativa L), które zawierają jedynie śladowe ilości środka psychoaktywnego (THC). Z tego też powodu nie może być mowy o nielegalności stosowania takich preparatów czy też narkotycznych działaniach środków do pielęgnacji. Kolejną Istotną sprawą w tym zakresie jest również to, że konopie siewne bogate są w kannabidiol (CBD), który z kolei zawiera w sobie dobre dla skóry kwasy i minerały. Mowa tu m.in. o kwasach omega-3 i omega- 6, witaminach (A, E, B, K) oraz  pierwiastkach takich, jak: wapń, magnez i cynk. Z tych właśnie przyczyn, to konopie siewne, a nie indyjskie znajdują zastosowanie w produkcji kosmetyków.

Olej Konopny

Zdecydowanie najpopularniejszym składnikiem kosmetycznym z konopi jest olej konopny. Chwalony jest on głównie za swoje właściwości nawilżające, a także pielęgnacyjne. Właściwości te zawdzięcza występowaniu w nim Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych, m.in. kwasu oleinowego, linolowego, gamma-linolenowego czy alfa-linolenowego. Warto zaznaczyć, że oprócz nienasyconych kwasów tłuszczowych, w oleju znajdziemy jeszcze liczne witaminy i minerały, a także fitosterole i fosfolipidy (istotny składnik budowy błony komórkowej). Olej konopny uzyskuje się metodą tłoczenia na zimno (w temperaturze do 40 °C) z odpowiednio wyselekcjonowanych nasion konopi siewnych.

Olej Konopny

Obecność nienasyconych kwasów tłuszczowych w proporcji 3:1 w oleju konopnym, sprawia, że kosmetyk na jego bazie ma zdolność do przywrócenia odpowiedniej wilgotności skóry. Ponadto olej ten odbudowuje barierę lipidową, a także wygładza skórę, zwiększając jej odporność. Co więcej, kosmetyki z olejem konopnym dobrze działają również na skórę trądzikową, dlatego, że regulują poziom sebum (łój skórny) za pomocą kwasu linolowego (kwas ten nie zatyka porów), a także odpowiednio nawilżają skórę. Warto zaznaczyć, że olej konopny, choć w większości stosowany jako składnik wielu kosmetyków, swoje zastosowanie znajduje również po bezpośrednim nałożeniu na skórę.

Właściwości kosmetyków konopnych

Chociaż to olej jest najczęstszym składnikiem wielu kosmetyków konopnych, to należy zaznaczyć, że oprócz niego, na rynku dostępnych jest także wiele ekstraktów i wyciągów pochodzących z cannabis sativa L. Aby zobrazować mnogość właściwości kosmetyków konopnych, sporządziliśmy specjalną listę, w której wymieniamy ich potencjalny charakter. Warto podkreślić, że właściwości te różnić się będą w zależności od konkretnego składu kosmetyku, jak i również jego przeznaczenia. Niemniej jednak różne produkty kosmetyczne na bazie konopi będą:

  •  Niwelować świąd i zmniejszając zaczerwienienia skóry. Z tego powodu kosmetyki konopne polecane często są w atopowym zapaleniu skóry, a także przy alergiach skórnych.
  •  Pomagać w leczeniu trądziku.
  •  Przeciwdziałać starzeniu się skóry.
  •  Zmniejszać przebarwienia skóry.
  •  Zmniejszać utratę wody przez naskórek.
  •  Przywracać równowagę hydrolipidową, przez co naskórek będzie odpowiednio nawilżony.
  •  Ujędrniać skórę.
  •  Ułatwiać czesanie włosów oraz zapewnią im blask poprzez stymulowanie porostu nowych włosów.
  •  Zmiękczać i wygładzać skórę.

Na zakończenie należy dodać również, że produkty na bazie konopi są w pełni bezpieczne do stosowania u niemowląt, a także posiadają szeroką paletę olejków eterycznych.

Zastosowanie konopi w kosmetykach

 

Maść konopna

Jak już wcześniej wspominaliśmy, konopie w kosmetyce, to obecnie szeroka gama produktów, pośród, których prym wiodą preparaty na bazie oleju konopnego. W związku z tym, w sklepach kosmetycznych niejednokrotnie przyjdzie nam się spotkać z:

  •  Maścią konopną.
  •  Konopnym żelem pod prysznic.
  •  Odżywką do włosów na bazie konopi.
  •  Szamponem konopnym.
  •  Mydłem konopnym.
  •  Produkatami do demakijażu na bazie konopi.
  •  Żelami do rąk z dodatkiem składników konopnych.
  •  Pomadką konopną.
  •  Kroplami do kąpieli na bazie konopi.

A także wieloma innymi produktami używanymi do pielęgnacji, ochrony i regeneracji ciała. Powstają również lakiery do pielęgnacji paznokci na bazie konopi, które mają wzmocnić płytkę paznokcia. Ważnym czynnikiem skłaniającym ludzi do zakupu kosmetyków konopnych, o którym warto wspomnieć, jest ich sposób aplikacji. Przykładowo wiele kremów po nałożeniu pozostawia za sobą skórę tłustą, podczas gdy krem na bazie oleju konopnego nie pozostawia za sobą takich śladów. Podsumowując, mnogość pozytywnych właściwości, a także komfortowa aplikacja niektórych kosmetyków na bazie konopi sprawiają, że z roku na rok, coraz więcej ludzi decyduje się na wybór takich produktów.

Uwaga! Wiele produktów kosmetycznych niesłusznie reklamuje się jako bionatural 100%. Nie inaczej sprawa ma się w przypadku produktów na bazie konopi. Dlatego gorącao zachęcamy, aby każdorazowo przed zakupem jakichkolwiek kosmetyków, zapoznać się z ich składem, który powinien znajdować się na odwrocie produktu.

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły