Duńska firma LEGO odważnie stawia czoła problemom związanym z ekologią. Zdecydowała się znaleźć ekologiczny zamiennik plastiku, z którego obecnie produkuje klocki. Firma zobowiązała się, że do 2030 roku 60 miliardów bloków, które obecnie produkuje co roku, będzie wytwarzane z plastiku biodegradawolnego.
Nie od dziś wiadomo, że plastik (tworzywo ABS), z którego obecnie LEGO produkuje klocki jest szkodliwy dla środowiska. Natomiast konopie wydają się być jego idealnym ekologicznym zamiennikiem. Ze względu na wysoką zawartość celulozy (70-80%) są one doskonałym materiałem bazowym do produkcji tworzywa sztucznego. I chociaż duńskie imperium LEGO, powstałe w 1932 roku, zostało zbudowane na plastiku, to teraz firma wykłada olbrzymie pieniądze na to, aby się go pozbyć i tym samym aktywnie uczestniczyć w walce o środowisko. Amerykański magazyn 420 uważa, że zamiennikiem tzw. tradycyjnego plastiku, w przypadku LEGO, powinien być plastik konopny – w 100 procentach bezpieczny i biodegradowalny.
Nad rozwojem plastiku konopnego od lat pracuje firma Zeoform. Dzisiaj uważa ona, że udało jej się wypracować wytrzymały plastik stworzony wyłącznie z konopi. Tworzywo opracowane przez Zeoform będzie można wykorzystywać do produkcji różnego rodzaju produktów. Od słomek i guzików zaczynając, a na meblach domowych i zabawkach kończąc.