News

Palenie marihuany gorsze dla płuc od papierosów? Nowe badanie

Papieros i liść konopi

Palenie marihuany może gorzej wpływać na płuca niż papierosy, sugerują najnowsze badania kanadyjskich naukowców. Jest jednak jedno „ale”.

Zespół naukowców z kanadyjskiej Ottawy przyjrzał się płucom palaczy marihuany oraz tytoniu i porównał je z płucami osób niepalących.

Wyniki opublikowane w recenzowanym czasopiśmie naukowym Radiology okazały się dość zaskakujące. Według nich to regularne palenie marihuany bardziej szkodzi płucom, aniżeli dym tytoniowy.

Wnioski te wysnuto na podstawie skanów rentgenowskich klatki piersiowej, które przeprowadzono w latach 2005-2020. Analizie poddano prześwietlenia 56 palaczy konopi indyjskich, 57 osób niepalących, a także 33 osób, które sięgały po tytoń.

Bez zaskoczenia okazało się, że zarówno konsumenci marihuany, jak i palacze tytoniu mieli bardziej napompowane płuca od osób unikających palenia. Jednakże średnio gorsze wyniki dotyczące m.in. niższego tempa wymiany gazu osiągali palacze marihuany.

Co więcej, autorzy badania stwierdzili, że osoby stosujące marihuanę częściej chorują na zapalenia dróg oddechowych czy choroby przewlekłe płuc od osób, które palą tytoń, bądź całkowicie odrzucają te dwie formy palenia.

Lekarze zwrócili uwagę, że za taki stan rzeczy najprawdopodobniej odpowiada brak filtra w „papierosach” z marihuaną, który sprawia, iż więcej cząsteczek osadza się w drogach oddechowych, drażniąc je.

I choć badania kanadyjskich naukowców pokazują, że palenie marihuany nie jest obojętne dla płuc, tak pamiętajmy, że w tym badaniu nie uwzględniono formy przyjęcia konopi, a także średniej ilości jej konsumpcji.

Okres analizowanych badań rentgenowskich był również bardzo rozległy, sięgając nawet do czasów, kiedy waporyzatory nie były dostępne na rynku. Z tego też powodu warto ostudzić emocje, ponieważ niezaprzeczalnie najlepszą i najbezpieczniejszą metodą przyjęcia marihuany jest jej waporyzacja.

Tymczasem wszystkich palaczy konopi zachęcamy, aby zmienili formę przyjęcia rośliny na waporyzację – dla własnego zdrowia.

1 komentarz
  1. Michał Woźniak 1 rok ago
    Odpowiedz

    Aczkolwiek 50 spośród 56 badanych palaczy marihuany paliło także papierosy, ciężko więc wyciągać z tego bezwzględne wnioski. Przydałoby się podobne badanie, ale w którym próba paląca marihuanę pali tylko ją. Jeżeli porównują niepalących z palącymi tytoń i z palącymi tytoń oraz marihuanę, to najbardziej logicznym wnioskiem jest jedynie to, że palenie tego i tego szkodzi bardziej niż tylko jednego 😀

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły