News

Kraje zachodniej Europy współpracują w celu legalizacji marihuany. Odbyło się pierwsze spotkanie

Ministrowie UE

W ubiegłym tygodniu doszło do historycznego spotkania przedstawicieli rządów państw Europy przyjaźnie nastawionych do legalizacji marihuany rekreacyjnej. Na spotkaniu omówiono plany i wyzwania związane z liberalizacją prawa konopnego.

Ministrowie Niemiec, Malty, Luksemburgu i Holandii w ubiegły piątek wzięli udział w spotkaniu, które ma pomóc wprowadzić uniwersalne i skuteczne przepisy względem rekreacyjnych konopi w Europie.  To pierwsze spotkanie z serii wielostronnych rozmów, które w przyszłości może zostać rozszerzone o inne kraje UE, które będą chciały podążyć drogą legalizacji.

Co prawda pierwsze spotkanie nie obfitowało w zbyt wiele konkretów, a szczyt był raczej okazją do wspólnego zakomunikowania innym krajom Europy, że status quo względem konopi nie jest realną opcją. Uczestnicy spotkania zapowiedzieli, że ich kraje dokonają przeglądu dostępnych danych i na tej podstawie rozważą sposoby uregulowania rynku konopi indyjskich.

Warto zaznaczyć, że z grupy czterech państw biorących udział w mini szczycie, Malta jako jedyna do tej pory oficjalnie zalegalizowała konopie indyjskie. Luksemburg i Niemcy mają znajdować się na etapie prac nad ustawami legalizacyjnymi.

Z kolei najciekawszym partnerem tych rozmów wydaję się być Holandia, która do tej pory nie zajmowała jasnego stanowiska w sprawie przyszłej polityki konopnej. Co prawda, w Holandii funkcjonują sklepy z marihuaną, jednak działa one raczej na zasadzie przyzwolenia społecznego, a nie uwarunkowań prawnych na szczeblu państwowym.

Czas pokaże, czy projekt współpracujących państw UE w celu legalizacji konopi zaowocuje realnymi działaniami, czy jest to jedynie PR’owa szopka.

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły