News

Badania: Użytkownicy marihuany odczuwają większy ból po operacji

Przeprowadzenie zabiegu operacyjnego

Naukowcy z Nowego Orleanu odkryli, że osoby sięgające po marihuanę po zabiegach operacyjnych odczuwają większy ból od pacjentów, którzy jej nie stosują.

Wyniki badań omówione zostały, na corocznej konferencji naukowej ANESTHESIOLOGY® 2022.

Według nich, badacze z Nowego Orleanu dokonali analizy danych dotyczących 34 521 dorosłych pacjentów, którzy przeszli zaplanowane operacje w Cleveland Clinic między styczniem 2010 r. a grudniem 2020 r. Z tej grupy wyodrębniono 1681 osób, które przyznały się do stosowania konopi indyjskich na co najmniej 30 dni przed operacją.

Wyniki badania pokazały, że osoby, które używały konopi, odczuwały średnio o 14% większy poziom bólu w ciągu pierwszej doby po zabiegu, w porównaniu do osób, które nie używały cannabisu. Co więcej, użytkownicy konopi zużywali także o 7% więcej leków opioidowych w porównaniu do osób, które nie zgłosiły użycia rośliny.

Związek między używaniem konopi, oceną bólu i zużyciem opioidów był zgłaszany wcześniej w mniejszych badaniach, ale miały one sprzeczne wyniki. Nasze badanie miały znacznie większą próbę i nie obejmowały pacjentów z diagnozą bólu przewlekłego lub tych, którzy otrzymali znieczulenie regionalne, co poważnie skonfliktowałoby nasze wyniki. Ponadto, nasze grupy badawcze były zrównoważone przez czynniki zakłócające, w tym wiek, płeć, tytoń i inne nielegalne używanie narkotyków, a także depresję i zaburzenia psychologiczne – powiedział dr Elyad Ekrami z Cleveland Clinic, główny autor badania

Dr Ekrami zaznaczył, jednak że potrzebne są dodatkowe badania, aby dokładniej określić wpływ konopi na wyniki chirurgiczne.

Źródło: scitechdaily.com

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły