Nauka Poradniki

Anatomia konopi, czyli budowa roślin cannabis pod lupą

Uprawa konopi

Każdy z nas kojarzy chyba charakterystyczny liść marihuany, niewielu jednak potrafi wskazać jego nazwę, a także zidentyfikować poszczególne części rośliny cannabis. W tym artykule przyjrzymy się bliżej budowie konopi, pokrótce opisując każdy fragment rośliny – od korzeni, aż po sam jej wierzchołek.

Nasiona

https://images.squarespace-cdn.com/content/v1/5b15b6b825bf0270b8b4f22a/1614035958342-567XQVMBXUDO8GOTYT52/Royal-Queen-Seeds-Seeds-bis.jpg

Naturalnie budowę konopi należy zacząć od nasion. Nasiona produkowane są przez żeńskie odmiany konopi po zapyleniu. Nasiona powstają w kwiatach, początkowo żyją w osłonce znanej jako włochaty przylistek. Osłonka po osiągnięciu dojrzałości zostaje otwarta, prezentując w całej okazałości dobrze znane brązowe ziarno, które gotowe jest do zasadzenia.

Przy odpowiednich warunkach, tzn. dość dużej wilgotności oraz zciemnieniu, nasiona konopi kiełkują, tworząc korzeń, który to z kolei zakotwicza roślinę cannabis w glebie.

Korzenie

Korzenie Konopi

Dla konopi – podobnie jak dla innych roślin – istotną częścią rośliny są korzenie. Znajdują się one u podstawy łodygi i wrastają głęboko ziemie, tworząc sieć, która zapewnia roślinom bezpieczeństwo i odpowiednie odżywienie.

Korzenie nie tylko zapewniają roślinie odpowiednią stabilność, lecz także odpowiednio nawadniają ją poprzez pobieranie wody z gleby. To dzięki korzeniom część składników odżywczych może być magazynowana, a roślina „oddycha”. Co więcej, to właśnie rosnąca pod ziemią część konopi jest miejscem życia wielu organizmów i mikroorganizmów takich jak bakterie, grzyby czy robaki, które potrzebne są do odpowiedniego funkcjonowania rośliny.

Roślina konopi za pomocą korzeni pobiera składniki odżywcze z rozłożonej materii organicznej czy też przykładowo wymienia cukry z grzybami mikoryzowymi.

Liścienie

Liścienie konopi

Pierwsze, małe liście pojawiają się po wykiełkowaniu i są dobrą oznaką dojrzewania rośliny. To ze środka liścieni rozwijają się  pierwsze prawdziwe liście. Początkowo ta część konopi odpowiedzialna jest za proces fotosyntezy.

W miarę wzrostu rośliny, liścienie zmieniają zabarwienie na kolor żółty, a następnie umierają i opadają na glebę.

Łodyga

Łodyga konopiŁodyga to centralna część rośliny zapewniająca wsparcie i stabilność konopi. Łodyga umożliwia rozrastanie się cannabis w górę i na boki. Łodyga określa kształt i strukturę rośliny, oferując przy tym fundament dla gałęzi. Łodyga pomaga również liściom w procesie fotosyntezy, a dodatkowo transportuje wodę z korzeni do innych części rośliny za pomocą tkanki przewodzącej – ksylemu.

Łodygi zawierają małą ilość kannabinoidów, mimo to mogą zostać użyte do zrobienia herbatki konopnej czy masła. Łodygi konopi są również materiałem wykorzystywanym w przemyśle. Z tej części rośliny – po odpowiednim oddzieleniu – powstaje włókno oraz paździerz konopny.

Gałęzie

Gałęzie rośliny cannabis

Gałęzie są naturalnym przedłużeniem łodygi, miejscem zapewniającym odpowiednią strukturę do wzrostu liści. Podobnie jak łodyga, gałęzie transportują wodę, a także składniki odżywcze reszty rośliny – liści i kwiatów.

Gałęzie odchodzą z głównej łodygi – od niemal jej podstawy, aż po sam szczyt rośliny.

Hodowcy konopi często „trenują” gałęzie w celu zwiększenia plonów czy ogólnej zmiany struktury rośliny cannabis poprzez zapewnienie odpowiedniej ilości miejsca na kwiaty.

Istnieje wiele metod przycinania rośliny konopi jak np. Lollipopping, który polega na a usunięciu dolnych, mniejszych części roślin, które otrzymują bardzo mało światła – co skupia większa uwagę na produkcji dużych kwiatów.

Węzły

Roślina cannabis w doniczce

Węzeł to miejsce, w którym gałąź wyrasta z głównej łodygi lub z innej gałęzi. Na części tych węzłów powstają kwiaty konopi. Z kolei miejsca między węzłami mogące dostarczyć nieco informacji o tym, jaki ostateczny rozmiar przybierze rozwinięta roślina, znane są jako „odstępy międzywęzłowe”

Warto także zauważyć, że przy węzłach, wraz z rozwojem rośliny zawiązują się narządy płciowe konopi, po których można określić płeć cannabisu.

Liście wachlarzowe

Liść wachlarzowy konopi

Będące międzynarodowym symbolem marihuany liście wachlarzowe zwane są także liśćmi wiatrakowymi. Biorą one udział w oddychaniu rośliny i fotosyntezie, zapewniając tym samym energię do wzrostu konopi. Liście wachlarzowe doskonale absorbują światło słoneczne, a dodatkowe wyposażone są w małe aparaty szparkowe, które pozwalają im „oddychać” poprzez pochłanianie CO2.

Dużą część hodowców w dalszej fazie życia rośliny usuwa część niepotrzebnych liści w procesie tzw. defoliacji, co ma doprowadzić do lepszego przepływu powietrza w obrębie rośliny, a także zapewnić większą ekspozycję na światło dla pozostałej części konopi.

Choć liście wachlarzowe posiadają małą zawartość kannabinoidów, to spokojnie nadadzą się do stworzenia masła, nalewek czy różnego rodzaju koncentratów.

Liście cukrowe

Liście cukrowe konopi

Niewielkie pokryte żywicą liście, wokół których tworzą się kwiaty. Podobnie jak liście wachlarzowe biorą udział w procesie fotosyntezy. Wyrastają z dojrzałych kwiatów i produkują odżywczy cukier dla rośliny.

Liście cukrowe pokryte są żywiczną warstwą włosków konopi, przez co są źródłem pożądanych trichomów, które to z kolei odgrywają istotną rolę w produkcji kannabinoidów i terpenów. To właśnie liście cukrowe traktowane są jako pozytywny skutek uboczny zbiorów. Liście cukrowe mogą zostać wykorzystane do produkcji kiefu, bubble haszu czy jako materiał do pre-rollsów.

Kwiaty

Kwiat konopi

Inaczej popularne „topy” są głównym i ostatecznym celem uprawiających marihuanę.

Kwiaty to w rzeczywistości żeńskie narządy rozrodcze rośliny. Zapładniający pyłek prowadzi do rozwinięcia się w tej strukturze nasion.

Kwiaty bogate są w pożądane przez hodowców składniki chemiczne takie jak kannabinoidy czy terpeny. Wysuszone kwiaty żeńskiej konopi to nic innego jak marihuana służąca zarówno do celów rekreacyjnych, jak i medycznych.

Szczyty

Szczyty, tzw. cola konopi

Znane za oceanem jako „cola” szczyty to nic innego, jak duże skupiska kwiatów, które umiejscowione są na końcu łodygi, a które rosną ciasno, blisko siebie. Podczas gdy szczyty występują również w niższych częściach rośliny, tak największe skupisko kwiatów znajduję się na samej górze żeńskiego cannabis. Hodowcy konopi stosują wiele różnych technik wpływających na gęstość, a także częstotliwość występowania szczytów.

Kielichy

Kielichy konopne

Kielichy to część kwiatów konopi, które chronią narządy rozrodcze roślin żeńskich. Kielichy przybierają kształt łzy i pokryte są gęsto żywicą. Kielichy lokalizują się u podstawy kwiatów i odpadają w trakcie ich dojrzewania.

Kielichy co ciekawe zawierają najwięcej żywicy z całej rośliny i spełniają funkcję podpory strukturalnej, aby pąki nie zostały naruszone przez silne wiatry albo wydziobane  przez ptaki.

Słupki i stygmaty

Mikrostruktury konopi

Słupki to część aparatu rozrodczego kwiatów cannabis. Zbierają one pyłek pochodzący z męskich roślin. Wraz z rozwojem konopi słupki przybierają różny kolor, począwszy od białego, a na pomarańczowym, brązowym, a nawet ciemnoczerwonym kończąc. Kolor w tym wypadku może być informacją dla hodowców na temat etapu rozwoju rośliny.

Z kolei stygmaty to część mikrostruktury kwiatów cannabis przypominająca włoski. Wyrastają one na wspomnianych słupkach, również stanowiąc część aparatu seksualnego. Stygmaty ze względu na swoją lepkość ułatwiają łatwiejsze „przyklejanie” się męskiego pyłku inicjującego produkcję nasion.

Trichomy

Trichomy konopi

Trichomy to gruczoły żywiczne konopi. Kryształowa żywica znajduje się głównie w kwiatowej części rośliny, jednak w mniejszych ilościach można ją spotkać również na łodydze czy liściach. Trichomy są źródłem pożądanych przez wszystkich hodowców fitochemikaliów zawartych w konopiach. To właśnie gruczoły żywiczne stanowią dom dla terpenów i substancji psychoaktywnych, takich jak THC czy CBD.

Żywica konopna wydzielana jest przez przezroczyste gruczoły, które przybierają kształt małego grzyba.

Co ciekawe, trichomy na drodze ewolucji powstały, aby odstraszać zwierzęta roślinożerne, a także zabezpieczać rośliny przed trudnymi warunkami atmosferycznymi.

Bogate w terpeny i THC trichomy są podstawowym składnikiem popularnego haszyszu.

3 komentarze
  1. Tomek 2 lata ago
    Odpowiedz

    Podobny artykuł czytałem kilka dni temu tutaj.

    https://faktykonopne.pl/marihuana-anatomia-rosliny-konopi/

  2. Krocze Niedźwiedzicy 2 lata ago
    Odpowiedz

    Fajny artykuł, potrzebny, bo niektórzy ludzie wciąż np. myślą, że pali się potem liście a nie kwiaty. Taka wiedza o budowie przyda się do hodowli innych roślin.

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły