Pierwsze efekty liberalizacji prawa narkotykowego w Czechach | CNBS.pl - Zielone źródło informacji | Marihuana i Konopie

  • Drukuj
  • Twitter
  • Wykop
  • Facebook

Pierwsze efekty liberalizacji prawa narkotykowego w Czechach

czechy i marihuana

1 Stycznia 2010 roku w Czechach weszła w życie nowa ustawa narkotykowa, liberalizująca posiadanie narkotyków. Już w tym samym roku zaobserwowano poprawę statystyk dotyczących ścigania przestępców trudniących się handlem narkotykami oraz spadek zatrzymań związanych z posiadaniem i zażywaniem narkotyków.

Liberalizacja ustawy antynarkotykowej w Czechach przyniosła pozytywne efekty
-
mówi Viktor Mravcik, dyrektor czeskiego Narodowego Centrum Monitoringu Narkomanii

W wywiadzie dla „Polityki”, Mravick opowiada o skutkach zmiany ustawy antynarkotykowej. Badania pokazują, że skutki są jak najbardziej pozytywne. Rzadsze są zarażenie HIV wśród uzależnionych narkomanów oraz po raz pierwszy od 1995 roku spadła liczba 16-latków używających marihuany.

Mravick podparł się również danymi, które wykazują, że w Czechach skutecznie walczy się z handlem narkotykami. W 2012, na 2,5 tys. podejrzanych o przestępstwo związane z narkotykami, 2,1 tys. z nich było karanych właśnie o handel. Jest to o niebo lepszy wynik niż w Polsce, gdzie na 30 tys. podejrzanych, tylko 900 jest rzeczywiście karanych za handel!

Skazywanie na więzienie zwyczajnego użytkownika narkotyków jest kompletnie nieefektywne.

Natomiast jak przytacza Aleksander Kwaśniewski, po zmianie ustawy w Polsce w 2000 roku, wzrosła liczba aresztowań i skazań za przestępstwa związane z narkotykami (2,8 tys. w 2000 roku do 30 tys. w 2008 roku!). Jednak zdecydowana większość zatrzymanych to konsumenci, a nie handlarze. Handel, jak i popyt na marihuanę zdecydowanie się nie zmniejszyły!

Pozostaje czekać, kiedy nasi politycy i społeczeństwo zaczną uczyć się na własnych błędach oraz na doświadczeniach Czechów lub Holendrów.

 

Autor: Tola
Źródło: http://m.wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,117915,11731124,Liberalizacja_ustawy_antynarkotykowej_w_Czechach_przynosi.html
Źródło zdjęcia: http://www.tokeofthetown.com/2011/09/czech_republic_moves_to_legalize_medical_marijuana.php

Reklama:

Zobacz również:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Przeczytaj inne:
Zamknij