Marihuana pomaga na stwardnienie rozsiane - badania | CNBS.pl - Zielone źródło informacji | Marihuana i Konopie

  • Drukuj
  • Twitter
  • Wykop
  • Facebook

Marihuana pomaga na stwardnienie rozsiane – badania

stwardnienie rozsiane i marihuana

Działanie marihuany od dawna było postrzegane jako zbawienne dla chorych na stwardnienie rozsiane. Najlepiej sprawdzała się w walce z bolesnymi skurczami mięśni, praktycznie je niwelując. Taką opinię wydawali chorzy na SM, którzy sami wykorzystywali konopie w walce z tą chorobą. Jednak teraz, teza ta została potwierdzona również przez naukowców. Poniżej przedstawiamy wyniki badań przeprowadzonych przez Amerykańskich Naukowców.

 

„Canadian Medical Association Journal” informuje, że badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego przeprowadzili testy na 30 pacjentach chorujących na stwardnienie rozsiane. Wszyscy pacjenci byli na takim poziomie zaawansowania choroby, że cierpieli dodatkowo na spastyczność (skurcze mięśni).
Doświadczenie polegało na tym, że każdy z uczestników palił marihuanę codziennie przez 3 dni. Następnie, przez kolejne 3 dni chorzy dostawali placebo zamiast marihuany. Wyniki badania były do przewidzenia. Podczas stosowania marihuany skurcze mięśni spadły o około 30 %. Natomiast w przypadku stosowania placebo nie zaobserwowano żadnej poprawy. Warto zaznaczyć, że uczestnicy nie zaobserwowali podobnych rezultatów, przy stosowaniu innych leków. Ciekawe czy testowali również Sativex, który teoretycznie pomaga w leczeniu spastyczności.

 

Jasne jest więc, że receptory kannabinoidowe pomagają regulować spastyczność. Jak zauważa dr Jody Corey-Bloom, organizm ludzki jest w stanie wytwarzać własne kannabinoidy. Niestety jak na razie mechanizm ten nie został do końca rozpracowany i nie jesteśmy w stanie skorzystać z tej zdolności w dowolnej chwili. Dlatego jak na razie jedynym rozsądnym rozwiązaniem wydaje się umożliwienie, również chorym z Polski, dostępu do medycznych konopi.

 

Autor: Frux
Źródło: http://nauka.newsweek.pl/marihuana-pomaga-przy-stwardnieniu-rozsianym,91946,1,1.html
Źródło zdjęcia: http://www.acpinternist.org/archives/2011/01/letters.htm

Reklama:

Zobacz również:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Przeczytaj inne:
Zamknij