Kanada 1017 – pierwszy dzień legalnej konopi spowodował pustki na półkach sklepowych | CNBS.pl - Zielone źródło informacji | Marihuana i Konopie

  • Drukuj
  • Twitter
  • Wykop
  • Facebook

Kanada 1017 – pierwszy dzień legalnej konopi spowodował pustki na półkach sklepowych

17 października 2018 roku Premier Kanady Justin Trudeau zrealizował jedną z głównych obietnic wyborczych sprzed trzech lat. Zdaniem polityka sprzedaż Marihuany powinna odbywać się legalnie, co ma skutkować znacznym ograniczeniem dostępu do niej nieletnim, jednocześnie przynosząc ogromne zyski dla Skarbu Państwa płynące z uregulowania rynku sprzedaży Trawki.

kanada legalizuje marihuanę

Już w ciągu pierwszych kilku godzin po wybiciu godziny „zero” zaczęły pojawiać się pierwsze sygnały, że popyt może znacznie przerosnąć ilość przygotowanego na sprzedaż Towaru. Kanadyjczycy będą musieli uzbroić się w cierpliwość zanim w sklepach będzie dostępna ponownie pełna gama produktów.

Pierwszą osobą, która kupiła legalnie Marihuanę był Ian Power, który ustawił się jako pierwszy w kolejce do sklepu zlokalizowanego w najbardziej wysuniętej na wschód prowincji Kanady.

To było moje marzenie, aby być pierwszą osobą która kupi pierwszy legalny gram Marihuany w Kanadzie. I oto jestem!

W całej Kanadzie odbywały się liczne imprezy na cześć zalegalizowania Konopi. Większość imprez odbywała się w prywatnych sklepach jak Hot Black Coffee. Coffee Shop zamienił swój ogródek w strefę chillout’u, gdzie ludzie mogli tego dnia posłuchać muzyki, napić się kawy i tak – zapalić. Współorganizatorem tego wydarzenia był Robin Ellins, który prowadzi sklep z narzędziami tuż obok i jednocześnie jest długoletnim działaczem na rzecz legalizacji, był wniebowzięty z powodu nowego prawa!

Trudno sobie wyobrazić, że to się na prawdę stało, był czas że myśleliśmy, że to nigdy nie nastąpi. To monumentalny dzień! – mówi Ellins

Nowe prawo

Legalizacja to jednak nie Wolna Amerykanka – jest kilka aspektów konsumpcji Marihuany, które wciąż pozostają nielegalne. Użytkownicy muszą mieć co najmniej 18 lub 19 lat w zależności od prowincji. Obowiązują również wysokie kary za sprzedaż Marihuany małoletnim. Kanadyjczycy mogą uprawiać ograniczoną ilość krzaków oraz posiadać przy sobie nie więcej niż 30 gramów w miejscu publicznym.

Rząd wprowadził również nowe prawo, za prowadzenie na haju grożą wysokie grzywny, a nawet odsiadka. Policja może wymagać od podejrzanych kierowców przeprowadzenia testu na obecność THC, ich wiarygodność jednak podważają nawet prawnicy. Służba zdrowia również wyraziła swoje obawy.

Magazyn Canadian Medical Association Journal opublikował artykuł, w którym nazwał legalizację „narodowym niekontrolowanym eksperymentem, w którym zyski producentów konopi oraz przychody z podatków są postawione przeciwko zdrowiu Kanadyjczyków”

Kanadyjskie Stowarzyszenie Psychiatrów ostrzegło osoby poniżej 25 roku życia przed używaniem Marihuany, informując, że istnieją dowody, że wczesne i regularne palenie może wpłynąć m. in. na pamięć, uwagę, procesy myślowe oraz zwiększyć ryzyko chorób psychicznych jak depresja, szczególnie u osób na nie podatnych.

Tego dnia Kanada ogłosiła również, iż osoby skazane za posiadanie niewielkich ilości Marihuany zostaną uniewinnione.

Policyjne żarty

Wiele posterunków policji wykorzystało ten dzień, aby w żartobliwy sposób przypomnieć palaczom o odpowiedzialnej konsumpcji.

 

 

 

Jeden z reporterów Vice Media zasugerował dla tego dnia nazwę Hash Wednesday od chrześcijańskiego święta – Środa Popielcowa. Inni nazywali go „Green Day”, „Weed Wednesday”, i „1017″, czyli data legalizacji. Nie pozostaje nam zatem nic innego, jak oczekiwać naszego „1017″

Reklama:

Zobacz również:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Przeczytaj inne:
Zamknij