Dopalacze popularniejsze od marihuany? | CNBS.pl - Zielone źródło informacji | Marihuana i Konopie

  • Drukuj
  • Twitter
  • Wykop
  • Facebook

Dopalacze popularniejsze od marihuany?

sklep z dopalaczami

Po głośnych protestach i po całym szumie medialnym związanym z dopalaczami zostały obecnie tylko wspomnienia. Sklepy z dopalaczami pozamykane (swoją drogą nie do końca legalnie) i wszyscy nagle o nich zapomnieli. Jednak jak się okazuje, nie oznacza to, że problem dopalaczy zanikł. On po prostu ewoluował. Jak podaje Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA) coraz więcej młodych ludzi zamiast marihuany wybiera dopalacze. 

EMCDDA wydało właśnie raport dotyczący zażywania substancji psychoaktywnych w europie. Jak można było się spodziewać nadal najpopularniejsza używką jest marihuana. W niektórych krajach widać jednak wyraźny trend wskazujący na rezygnowanie z tej używki na koszt dopalaczy. Dlaczego? Najprawdopodobniej ze względu na różnice w sytuacji prawnej marihuany i dopalaczy.

Ciekawie jednak przedstawiają się dane wynikające z przeprowadzonego badania. 80 mln Europejczyków (23,7 proc. dorosłej populacji) paliło marihuanę przynajmniej raz w życiu, 23 mln (6,8 proc.) w ciągu ostatniego roku, a 12 mln w ciągu ostatniego miesiąca. Szacuje się również, że około 1 proc. Europejczyków używa jej codziennie.

Jeśli chodzi o inne narkotyki to drugie miejsce pod względem popularności zajmuje kokaina. 15,5 mln (4,6 proc.) przynajmniej raz w życiu, 4 mln (1,2 proc.) w ciągu ostatniego roku i 1,5 mln (0,5 proc.) w ciągu ostatniego miesiąca przed badaniem. Najczęściej jest używana w krajach południowych i zachodnich.

Kolejne miejsca zajmują amfetamina, ekstazy oraz opioidy (np. heroina).

Badacze zauważyli jednak, że na rynku pojawiło się wiele nowych narkotyków syntetycznych. W 2011 r. wykryto w europie rekordową liczbę 49 nowych substancji (dopalaczy).

W raporcie podawano przykład negatywnego wpływu dopalaczy na przykładzie Polski, gdzie po otwarciu licznych punktów sprzedających dopalacze wzrosła liczba zgłoszeń do szpitalnych oddziałów ratunkowych, a po zamknięciu tych punktów liczba ta ponownie spadła.

Większość dopalaczy pochodzi z Chin, niektóre z Indii. Sprzedawane są przez sklepy internetowe, można je kupić w ten sposób również w Polsce. Z badania wynika, że około 5% młodych Europejczyków użyło dopalaczy choć raz. Najwięcej, bo aż 16 proc.  w Irlandii, na kolejnych miejscach są Polska i Wielka Brytania (10 proc.). Warto również dodać, że 4% zgonów Europejczyków w wieku 15-39 było związanych z narkotykami.

Reklama:

Zobacz również:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Przeczytaj inne:
Zamknij