Czechy - marihuana w aptekach od 1 stycznia | CNBS.pl - Zielone źródło informacji | Marihuana i Konopie

 • Drukuj
 • Twitter
 • Wykop
 • Facebook

Czechy – marihuana w aptekach od 1 stycznia

medyczna marihuana w czechach

Izba Poselska czeskiego parlamentu zalegalizowała marihuanę do celów leczniczych. Za nowelizacją głosowało 120 na 154 posłów, a zaledwie 7 było przeciwnych zmianom. Do aptek wejdzie od 1 stycznia 2013 roku.

Do tej pory marihuana zamiast na liście leków, znajdowała się na liście substancji zakazanych. Jednak nowa ustawa miała mocne lobby w postaci ekspertów z resortu zdrowia, którzy wskazywali na jej świetne działanie w przypadku takich schorzeń jak stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona lub AIDS. Dodatkowo petycję forsującą legalizację marihuany do celów medycznych podpisało 11 tysięcy Czechów, w tym eksperci i lekarze. Warto wspomnieć, że czescy pacjenci do tej pory mogli kupować leki stworzone na bazie marihuany sprowadzane z zagranicy. Odstraszała jednak ich cena – 8 tys. koron (1300 zł).

Zastanawiacie się pewnie skąd czeskie apteki wezmą takie ilości marihuany? Otóż początkowo będą ją importować z Holandii i Izraela, a już w 2014 ruszą czeskie plantacje nadzorowane przez państwo. Firmy będą mogły ubiegać się o pozwolenie wydawane przez resort zdrowia, na uprawę konopi w krytych halach. Następnie resort będzie odbierał wyprodukowany susz po cenie 70-80 koron (12-13 zł) za gram. Pozwolenia będą wydawane na okres 5 lat.
Uprawa prywatna niestety nadal będzie zabroniona.

Sama dystrybucja marihuany oraz leków wyprodukowanych na jej bazie, również będzie podlegać ścisłej kontroli. Będzie można je zakupić jedynie na receptę elektroniczną, co ma pomóc w kontroli nad dystrybucją. Pacjent będzie zmuszony pokryć 100% recepty.

Jednak nowelizacja ustawy musi zostać jeszcze zatwierdzona przez Senat i podpisana przez prezydenta Vaclava Klausa. Jednak z racji tego, że lewica dysponująca większością w senacie, również opowiada się za tą ustawą, jest prawie pewne, że od nowego roku Czesi będą cieszyć się medyczną marihuaną.

Aż ciśnie się na język stwierdzenie „tak blisko, a tak daleko…”. Najpierw depenalizacja, teraz legalizacja medycznej marihuany. Ponadto import konopi z zagranicy i firmy zajmujące się profesjonalnie uprawą. Aż ciężko wyobrazić sobie coś takiego w Polsce, przynajmniej na razie…

Reklama:

Zobacz również:
Komentarze (4):

 1. xgucox pisze:

  Przecież to jest tak ogromny rynek aż się dziwię że u nas żaden z polityków nie wie jak to ugryść.
  A to dla czego nie chcą wprowadzić MEDYCZNEJ MARIHUANY:http://forsal.pl/artykuly/679925,budzet_ue_2014_2020_kto_zyskal_a_kto_stracil_najwiecej.html

 2. Lucjan pisze:

  O mądrości Czechów świadczy już chociażby to, że mają 154 posłów…

 3. jura pisze:

  czy my Polacy będziemy mogli ubiegać się o receptę ?
  jeśli tak to w jaki sposób jestem bardzo ciekaw.

  jahalive

  • Tola pisze:

   Szczerze mówiąc nie mam pojęcia. Trzeba będzie poczekać aż to wszystko zacznie działać, wtedy możemy próbować. Gdy komuś się uda to prosimy o info.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Przeczytaj inne:
Zamknij