Sativex będzie dostępny w Polsce | CNBS.pl - Zielone źródło informacji | Marihuana i Konopie

  • Drukuj
  • Twitter
  • Wykop
  • Facebook

Sativex będzie dostępny w Polsce

sativex

Już za kilka miesięcy Sativex – lek pomagający cierpiącym na raka i stwardnienie rozsiane – będzie dostępny dla Polaków. Firma produkująca lek otrzymała zgodę na dystrybucję leku na terenie Polski oraz w dziewięciu innych krajach Unii Europejskiej.

Sativex przeszedł procedurę wzajemnego uznawania, która polega na tym, że lekarstwo przyjęte na terenie jednego kraju, może zostać wprowadzone na terenie całej Unii bez dodatkowych badań. Lek musi przejść jeszcze kilka procedur, które potrwają kilka miesięcy. Sativex dostępny jest jak na razie na terenie Wielkiej Brytanii i Niemiec.

Sativex zawiera dwie „opatentowane” przez producenta substancje – Tetranabinex i Nabidiolex. Jednak dwoma głównymi składnikami leku są THC (tetrahydrokannabinol) i CBD (kannabidiol), czyli składniki znajdujące się także w medycznej marihuanie. Jaki z tego wniosek? Raczej to nie Sativex powinien zostać zalegalizowany.

Środek sprzedawany jest jako lek na spastyczność (gwałtowne i bolesne skurcze mięśni) dla chorych na stwardnienie rozsiane.

- Tak, niektórym pacjentom z pewnością sativex pomoże – mówi dr Jerzy Jarosz z Centrum Onkologii in. Marii Skłodowskiej Curie w Warszawie. – Jestem za wprowadzenie tego preparatu i mówię to na podstawie prowadzonych badań klinicznych. Ich wyniki wciąż czekają na opracowanie, ale już teraz mogę stwierdzić, że to dobry lek.

 

Wprowadzenie leku budzi jednak pewne kontrowersje wśród działaczy Wolnych Konopi.

- Nikt poza firmami farmaceutycznymi nie może prowadzić badań nad marihuaną, ponieważ tylko one dostały koncesje na jej hodowlę i przetwarzanie. W interesie lobby farmaceutycznego nie jest dopuszczenie na rynek lekarstw, które każdy może wyhodować sobie w domu. Uderzyłoby ich to po kieszeni – mówi Jakub Gajewski ze stowarzyszenia Wolne Konopie.

 

Jest w tym dużo racji. W końcu Sativex będzie legalnym lekiem, wykonanym z nielegalnych substancji. Na dodatek będzie lekiem z substancji, która nie została nawet uznana w Polsce jako nadająca się do leczenia. Paradoks?

 

Reklama:

Zobacz również:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Przeczytaj inne:
Zamknij