Naloty na czeskie grow shopy będą dalej trwać | CNBS.pl - Zielone źródło informacji | Marihuana i Konopie

  • Drukuj
  • Twitter
  • Wykop
  • Facebook

Naloty na czeskie grow shopy będą dalej trwać

W poniedziałek (4 listopada 2013) czeska policja urządziła masowe naloty na grow shopy w całym kraju, tylko dlatego, że sprzedają sprzęt do uprawy konopi w pomieszczeniach. Około siedmiu ludzi nadal jest w areszcie, jednak większość aresztowanych została wypuszczona. Naloty mają trwać przez następne kilka tygodni.

To niespodziewane posunięcie, jak na kraj który zdekryminalizował posiadanie niewielkich ilości w 2010r. i zalegalizował konopie do użytku medycznego w kwietniu 2013r., ale policja twierdzi, że nie mają wyboru. Rzecznik policji Ivana Ježková oświadczyła Radiu Praga, że grow shopy często były pomijane w walce przeciwko masowej dystrybucji marihuany. “Od 2007r., odnotowujemy znaczny wzrost upraw konopi i produkcji marihuany. Jest to powiązane ze wzrostem liczby sklepów, które sprzedają technologię niezbędną do takich działań.” Policja twierdzi, iż wzrost liczby upraw stał się oczywisty po rekordowym przejęciu 563 kilogramów zbiorów [nie wiadomo czy chodzi tylko o kwiaty przyp. tłum.] w zeszłym roku, oraz odkryciu 199 upraw których roczna wydajność jest szacowana na około 7 ton.

 

Policja twierdzi, że w ciągu ostatnich kilku dni założyła ponad 50 spraw za naruszenie ustawy narkotykowej. Wiele osób zaznacza, że jest to niejasna sytuacja, gdyż większość grow shopów sprzedaje legalny sprzęt do uprawy roślin. Twierdzą oni, że sklepy nie mogą być odpowiedzialne za postępowanie ich klientów.

 

Michal Otěpka jest właścicielem jednego ze skontrolowanych grow shopów. W jego opinii pracownicy sklepu nie mogą być odpowiedzialni za to, co klienci robią z legalnie zakupionymi produktami. W oświadczeniu dla Radia Praga powiedział: “Próbowaliśmy robić wszystko zgodnie z prawem. Sprzedajemy legalne produkty i próbowaliśmy nawet unikać udzielania porad na temat uprawy konopi. Zniechęcaliśmy klientów do robienia czegokolwiek nielegalnego. sprzedajemy produkty pomocne w uprawie roślin, nie mam wpływu na to, co ludzie robią w swoich domach. Jeśli policja nie jest w stanie tego odkryć, nie mogą zrzucać na nas odpowiedzialności.”

 

Jednakże policja wierzy, iż sprzedaż pełnego asortymentu produktów i usług potrzebnych do uprawy i użytku konopi z zamiarem wprowadzenia największej i najbardziej efektywnej dawki THC do ciała klienta, nie może być legalnie sprzedawana w jednym miejscu. Twierdzą oni, że obecne naloty są zgodne z oświadczeniem sądu najwyższego sprzed roku mówiącym, że właściciele i pracownicy grow shopów są zaangażowani w działalność niezgodną z prawem.

 

Tłumaczenie: Acho

Źródło: http://sensiseeds.com/en/blog/czech-grow-shop-raids-will-continue-in-the-coming-weeks/

 

Reklama:

Zobacz również:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Przeczytaj inne:
Zamknij