Marsz Wyzwolenia Konopi - Historia kołem się toczy | CNBS.pl - Zielone źródło informacji | Marihuana i Konopie

 • Drukuj
 • Twitter
 • Wykop
 • Facebook

Marsz Wyzwolenia Konopi – Historia kołem się toczy

marsz wyzwolenia konopi

Jest 20 maja 2006 roku, godzina 15:30. Z nieba płyną strugi rzęsistego deszczu, a pod siedzibą Sejmu stoi 200 osobowa grupa zapaleńców pragnących legalizacji marihuany. „Sadzić, Palić, Zalegalizować!” krzyczą transparenty demonstrantów. Tak zaczyna się historia…

 

2006 to nie rok, w którym odbył się pierwszy marsz. Pierwszy Marsz Miliona Blantów miał miejsce dwa lata wcześniej, również w Warszawie. Jego organizatorem było stowarzyszenie Kanaba, które odpowiadało również za następne marsze. Ten z 2006 jest jednym z pierwszych, który został dobrze udokumentowany. To wtedy zaczęła powstawać fabryka Propaganji, a Kanaba zaczęła kłaść podwaliny pod Wolne Konopie. „Zapaleńców” z Kanaby było niewielu, jednak mieli jasny cel oraz mnóstwo determinacji.

 

YouTube Preview Image

 

marsz wyzwolenia konopi warszawa 2006

 

 

Przez następny rok aktywiści pracowali jeszcze ciężej. Zaczęli dołączać kolejni ludzie, którym nie podobało się obecne prawo, a Kanaba zaczęła przekształcać się w Wolne Konopie. Informacja o kolejnym marszu rozchodziła się pocztą pantoflową. Ludzie zaczęli angażować się w akcje promocyjne i rozwieszać plakaty poza Warszawą. Fabryka Propaganji wypuściła kolejną płytę promującą marsz, a Otwarta Pestka uszczęśliwiła tysiące rolników.

Wszystko to miało swój finał 12 maja 2007 roku o godzinie 15:00. Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Przed nim kilka tysięcy osób! Wraz z nimi 2 lawety z nagłośnieniem, a na nich muzycy reggae i hip-hop. Cały pochód rusza w stronę Sejmu, a w trakcie marszu z platform lecą nasiona konopi. Wszystko przebiega w pokojowej atmosferze przy wtórach dobrze wszystkim znanego „Sadzić, Palić, Zalegalizować!”. Po marszu aktywiści spotykają się w Warszawskich klubach na after party.

 

YouTube Preview Image

 

marsz wyzwolenia konopi 2008

 

 

Jednak to był dopiero początek. Powstaje Armia Konopna, a cała machina nabiera rozpędu. Coraz więcej ludzi dowiaduje się o Wolnych Konopiach, Otwartej Pestce i corocznych marszach.
Tym samym sposobem już 17 maja 2008 roku, pod PKiN w Warszawie zgromadziło się tysiące manifestantów. Cały peleton miał ponad 2 km długości i skutecznie zablokował ruch na ulicach stolicy. Na czele jechał czołg Armii Konopnej, a członkowie armii dbali o pokojowy przebieg manifestacji. Oczywiście marsz uświetniali wspaniali artyści serwujący masę dobrej muzyki.

 

YouTube Preview Image

 

marsz wyzwolenia konopi 2008

 

Później było już tylko lepiej.

23 maja 2009 – ponad 4 tys. ludzi na marszu. Marsz świetny, jednak pojawiło się kilka incydentów z Policją. Dość duża grupa manifestujących została zatrzymana.

 

YouTube Preview Image

 

marsz wyzwolenia konopi 2009

 

 

29 maja 2010 – od 8 do 10 tysięcy uczestników! Marsz jak zwykle wyśmienity. Super atmosfera i wspaniała muzyka. Jednak pojawił się kolejny incydent z policją. Zatrzymano około 20-30 osób, w tym jednego z organizatorów. Widać, że policja nie radzi sobie z takimi manifestacjami.

 

YouTube Preview Image

 

marsz wyzwolenia konopi 2010

 

28 maj 2011, według organizatorów na marszu było około 15 tys. ludzi. Rekord. Problemy z organizacją (w dużej mierze dzięki policji) i brak lawet z muzykami niestety wydarły nieco uroku całej imprezie. Jednak sam przekaz jest jasny. Coraz więcej ludzi chce walczyć o swoje prawa. Dodatkowo na marszu pojawił się wątek polityczny. Janusz Palikot zapalił marihuanę na oczach manifestantów.

 

YouTube Preview Image

 

marsz wyzwolenia konopi 2012

 

 

Historia kołem się toczy i tak też dochodzimy do dnia, w którym powtórzy się Marsz Wyzwolenia Konopi. Już po raz 9 spod Pałacu Kultury i Nauki wyruszy tysiące, a może i nawet dziesiątki tysięcy ludzi, którym nie podoba się obecne prawo. Tym razem marsz ma być NAJWIĘKSZY! Platformy, muzycy, mówcy i Wy.

26 maja 2012 – … Relacja

 

marsz wyzwolenia konopi 2012

 

Scenariusz marszu:

15:15 – 15:35 – Start Marszu
 • muzyka z naszych płyt propaganjowych (artyści przygotowują się do występu)
1.Postój nr I – dojście około 15:50 (czas trwania około 25 minut)
 • Event: Medyczna marihuana dla każdego potrzebującego!
 • zbieranie i wypełnianie ankiet
 • Jakub Szpak i pacjenci – przemówienie
 • DubStep - http://soundcloud.com/grabadub
2. Postój nr II – około 16:20 (ok. 10min.)
 • Flashmob:  Wypuszczamy tysiące Balonów z nasionami do nieba w imię „Więźniów sumienia!”
 • Przemówienie: Mateusz Klinowski – prawo i konopie
3. Postój nr III- około 17:50 (15min)
Flashmob: Bańki mydlane (tribute To Bob Marley)
Ministerstwo Sprawiedliwości – wręczamy woźnemu petycję o dobre traktowanie „więźniów sumienia” w zakładach penitencjarnych!Koniec pochodu: około 19:00 -  Sejm,
Pod sejmem targ książek, konsumpcja lekarstw, chillout party, wywiady, ankiety, finał Dance Hall Queenoraz panel zaproszonych gości:

KONCERTY POD SEJMEM:  

LIROY  z materiałem z nowej płyty  ”Przerwa”

KOSMOS - Metrowy, Bu,Skorup, HK Rufijok – materiał z nowej płyty „Kosmos” 

KALI - materiał z nowej płyty „50/50″

…. Byc może zaproszenie przyjmie inny polityk, bądź profesor. Czekamy na odpowiedzi :) Po zakończeniu manifestacji organizatorzy udają się na agrykole odpocząć!  niedaleko klubu „1500m2″. Będzie grillowanie? Byc może naleśniki.  Nieopodal jest klub 1500m2, a po drugiej stronie Wisły roztacza się krajobraz na nasz Stadion Narodowy.
21:00 – Afterparty klub „1500”
- Źródło: marsz.wolnekonopie.org
 
 
Dla tych, którzy nie mogą dotrzeć na marsz organizatorzy oferują relacje na żywo. Można ją obejrzeć tutaj: http://cnbs.pl/film-video/marsz-wyzwolenia-konopi-2012-na-zywo-546
 
 
P.S.
Historię marszy pisałem po części z pamięci, więc niektóre rzeczy nie do końca mogą się zgadzać. Czekam na uwagi (redakcja[malpka]cnbs.pl)
 

Reklama:

Zobacz również:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Przeczytaj inne:
Zamknij